Na jar som bol na dvojtýždňovom vedeckom pobyte v Leningrade a v Kijeve. Obe mestá vtedy úzko vedecky spolupracovali. V oboch som navštívil špičkové matematické a počítačové kapacity, na ktorých knihy sme, najmä v utorok ráno, čakali pred obchodom vedľa kostola sv. Trojice v Bratislave.
Sovietski matematici boli špičkami. Nemali kvalitné počítače, takže museli vymýšľať múdre a sofistikované algoritmy, aby to vypočítali aj na pomalých a chybných počítačoch. Na to ma upozornili Američania a mali pravdu.
V Leningrade som navštívil svetových korifejov v lineárnej algebre rodinu V.N. Fadejevu a D.K. Fadejeva. Ich knihy a články poznal celý matematický svet, ale autorov v tom čase do zahraničia nepúšťali. Keď som Vieru Nikolajevnu pozval na konferenciu Algoritmy do Vysokých Tatier, bola rada.
V Leningrade som bol na moje narodeniny. Blížila sa Veľká noc, bolo -14 stupňov. Hneď v prvý večer som bol na vypredanom koncerte Beethovenových diel. Na druhý deň som navštívil matematikov – Kublanovskuju, Šachbazjana a Tuškina. Potom som si prezrel Lauru Alexandra Nevského. 1.apríla som mal na Matematickom ústave prednášku a videl som film „My tak ljubili drug druga“.
2.apríla som navštívil monumentálny chrám – Isakovskij sobor, z ktorého komunisti urobili múzeum ateizmu. Bol som aj v Ermitáži, aj pri Márnotratnom synovi Rembrandta. Večer som bol na koncerte Frederika Chopina. Lístky za pár kopejok sa dali kúpiť hocikde na ulici alebo v Metre.
V nedeľu, 3.4., som sa zúčastnil na trojhodinových pravoslávnych bohoslužbách, s veľa krásnymi spevmi, presunmi a kadidlami. Potom som chodil po stopách A.S. Puškina.
4.4. som sa stretol s matematikmi Slisenkom, Sochanskajou a Lebedinskym a navštívil som Ruské múzeum. Večer ma Fadejevci pozvali k ním domov, to sa vtedy v Rusku nerobilo. Na klavíri nám hral ich vnuk, hudobný skladateľ.
Na druhý deň bola fujavica, takže lietadlo do Kijeva miesto o 9 hod., odletelo až 14,20.
V Kijeve už začala jar. Na Chreščatiku som si hneď všimol pekné študentky. Prežil som tam v matematickej pospolitosti štyri intenzívne dni.
7.4. som navštívil v Matematickom ústave Nikolenka, Zubatenka, Brumikina, Ivanova a Juščenka.
8.4. som debatoval s ich šéfom prof. Molčanovom, a jeho pracovníkmi Galbom, Churichovou, Glivenkom a Vincjukom. Posledný večer ma prof. Molčanov pozval k ním domov. Pripravili veľkú hostinu plnú šunky a klobás. Nemohol som povedať, že katolíci práve slávia veľkonočný Veľký Piatok.
9.4. – na Bielu Sobotu som už vzkriesenie zažil v Bratislave.
Napriek relatívnej chudobe a skromnosti, videl som, že v ZSSR žije veľa múdrych kultúrnych ľudí a výborných matematikov. Boli to zanietení vedci, ktorých svet pre železnú oponu a azbuku nepoznal.
Pri spomienke po rokoch na tieto mená mi napadlo: ako sa im dnes darí?
Táto návšteva sa uskutočnila pred 48 rokmi, v r. 1977. Fotografie boli v prílohe, sú z r. 1966, keď bol v Moskve Svetový kongres matematikov s 5000 účastníkmi a odskočili sme si vtedy načierno do Leningradu (Kostol krvi a Medenný jazdec).
Toto je návšteva Pi-klubu v Užhorode v r. 2013

Nielen v Rusku sú talenty. V Rusku to však... ...
A ty sa ukazuješ s kým, priateľu. Ja chápem... ...
...že by aj umelec,maliar Milan Stano?.... ...
To si pochopil správne v Rusku je dosť... ...
Pán Miklosko pokiaľ ide o spoločnosť nebol... ...
Celá debata | RSS tejto debaty