Tri dni plné kultúry

Posledné dni neboli lážo-plážo.

V pondelok bol v Národnom divadlo koncert modernej  čínskej hudby – o tom bude viac.

V utorok bol v aréne STAR v Bratislave 42. benefičný koncert Úsmev ako dar. Hlavnou jeho myšlienkou bolo upozorniť na to, že každé dieťa potrebuje na zdravý duševný a sociálny vývoj rodinu. Je to, aj podľa rozhlasu, najstaršie podujatie tohto charakteru v strednej Európe. Vystupovali na ňom, tradične bez honorárov, mnohé spevácke a umelecké hviezdy Slovenska. Dnes idem na stretnutie s reprezentantmi detských domovov, kde by som mal snáď povedať aj niečo veselého. 

Na koncerte ambasády Čínskej ľudovej republiky hrali umelci ich ústredného konzervatória. V malom orchestri boli klasické nástroje – klavír, husle, viola, violončelo, klarinet, saxofón a aj v Európe neznáme, čínske nástroje. Na dnešnú Čínu, niektoré hudobné diela boli až príliš moderné. Zaujímavé bolo, že autori skladieb boli prítomní, v závere aj na pódiu.

Na klavíri hral výborný klavirista (noty mu otáčal chalan, z ktorého sa vykľul výborný huslista). V jednom diele napr. ležal na otvorenom klavíri, jednou rukou brnkal po strunách a búchal po nástroji, druhou hral na klávesoch a očami sledoval noty, ktoré ležali v klavíri. Záverečná skladba temer dvoj hodinového koncertu sa volala mandala.

Umelci mali najväčší potlesk, keď v závere zahrali Na Kráľovej holi stojí strom zelený. V prídavku na klavíri zahral aj študent VŠMÚ Richard Hruška.

Motívy skladieb boli aj na filozofické témy – svet v zrnku piesku, vernosť v rodine, neistoty a vízie, nekonečnosť života… Niekedy to znelo až príliš smutno a meditatívne.

Vďačím veľvyslancovi ČĽR J.E. Cai Ge za jeho pozvania. Prvým bola premiéra festivalu čínskych filmov s výborným dvoj hodinovým filmom o mladom raperovi. Druhým bola slávnosť ich štátneho sviatku.

Čínske veľvyslanectvo v Bratislave je aktívne, diplomati dobre vedia slovensky alebo česky. Tento pre nich neľahký jazyk študovali na Univerzite v Pekingu, kde je aj katedra slovenčiny a češtiny.

Čína je veľká zem, má 5000 ročnú históriu a kultúru. Dnes má aj modernú technológiu – ich čipy sú vo väčšine počítačov sveta. Produkujú, aj pre Európu a Slovensko, lacné veci a konkurujú západným firmám.

Už v klasickej knihe Georg Orwell 1984 je myšlienka, že pri troch svetových mocnostiach – USA, Rusko a Čína, sa budú vždy dve spájať proti tretiemu. Teraz je to Rusko a Čína, ktorá je aj lídrom zoskupenia BRICS, do ktorého patrí aj Brazília, India, UAE, Irán, Rusko, Egypt, Južná Afrika, Etiópia…

Ak by americké voľby vyhral Trump, snáď by sa svetová situácia upokojila?

Agónia 101-ročného Spolku slovenských spisovateľov

29.10.2024

Spolok slovenských spisovateľov (SSS) je najstaršia a najväčšia spisovateľská organizácia s vyše 300 členmi. Jeho dvojtýždenník – Literárny týždenník (LT) je takmer jediným svedectvom ich činnosti. Vychádza najmä vďaka šéfredaktorovi Štefanovi Cifrovi a redaktorovi Pavlovi Dinkovi, ktorí to robia temer za panbozaplať. Včera som sa oholil, [...]

Sedem pätiek na jednej hodine

26.10.2024

Dnešné deti a mládež starší kritizujú: sú fajnové, stále na mobiloch, tabletoch a hrách, kde sa stále strieľa a vstáva z mŕtvych. Osem-násobný olympijský víťaz Ján Riapoš nedávno z vozíka povedal, že počet novonarodených detí u nás stále klesá a zdravotne postihnutých stále stúpa. Vyzval preto, aby sa u nás rodili viac detí. Budeme sa [...]

Po dlhom živote prichádza krátka kniha

20.10.2024

Po mojich jedenástich knihách spomienok, dvanástou je rozprávka o príhodách kačiek a iných zvieratách. Človek – dedko sa v nej objaví iba na začiatku a na konci. Stále behá po svete a niečo vybavuje. Trochu sa mu podobám, aj keď ja som už desaťnásobný pradedko. V knižke sa dozviete, čo prežila veľká kačacia rodina. Občas ma [...]

trump, harris

Trump žaluje televíznu stanicu CBS News kvôli rozhovoru s Harrisovou. Požaduje masívne odškodné

31.10.2024 22:18, aktualizované: 22:49

Exprezident tvrdí, že stanica rozhovor zostrihala "klamlivým" spôsobom.

Irak / protest /

Iracký parlament si po roku zvolil nového predsedu. Mašhadání je známy svojím blízkym vzťahom k Iránu

31.10.2024 21:50

Novým predsedom irackého parlamentu sa stal prominentný sunnitský poslanec Mahmúd Mašhadání.

opičie kiahne, mpox, kongo

Situácia nie je pod kontrolou: Počet prípadov vírusu mpox v Afrike vzrástol o viac než 500 percent

31.10.2024 21:11

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v auguste šírenie mpoxu v afrických štátoch za stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu.

gruzínsko

Nesedia čísla, pochybnosti rastú: Oficiálne výsledky volieb v Gruzínsku sú štatisticky nemožné, tvrdí firma HarrisX

31.10.2024 21:04

Pochybnosti vzbudzujú štatisticky nevysvetliteľné nezrovnalosti v údajoch ústrednej volebnej komisie.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 48
Celková čítanosť: 63364x
Priemerná čítanosť článkov: 1320x

Autor blogu

Kategórie