Vatikánsky špión alebo agent Rusov?

O Stjepan Tomislav Poglajen – Kolakovičovi, chorvátskom jezuitovi, sa v našej rodine v Nitre často hovorilo. K súčasným spomienkam na neho si dovolím aj ja niečo napísať.

V r. 1940 bol profesorom v Sarajeve. Po odporúčaní slovenského diplomata Jozefa Ciekera sa presunul v r. 1943 na Slovensko. Od roku 1941 používal deväť rôznych mien. Na Slovensku to bolo dievčenské meno jeho matky Kolakovič.

Dávno pred 2. vatikánskym koncilom presadzoval laický apoštolát. Na Slovensku zakladal krúžky Rodina, kde sa pripravovali aktivisti budúceho katolíckeho disentu. V jej krúžkoch boli aj moji rodičia. S cieľom prehĺbiť náboženský život sa členovia pripravovali na činnosť Cirkvi v ateistickom socializme. Rodina neušla pozornosti ŠTB, ktorá zatvárala kňazov, rehoľníkov a veriacich.

Kolakovič na Slovensku pôsobil počas vojny v r. 1943-46. Pomáhal otvárať ľuďom oči pred komunizmom, organizoval budúcu tajnú cirkev. Naučil V. Jukla, S. Krčméryho a iných, pripravovať študentské a rodinné tajné náboženské krúžky.

Súčasný pozitívny stav viery na Slovensku je dôsledkom aj jeho aktivít. Aj príprava Nežnej revolúcie v r. 1989 ležala najmä na ramenách ľudí z podzemnej cirkvi, dnes sa na to zabúda.

Kolakovič predvídal, ako sa bude po vojne situácia v Európe vyvíjať. Snažil sa o zblíženie Západu a Východu, Vatikánu a ZSSR, o vstúpenie Svätej stolici do priamych vzťahov so sovietskou vládou. Jeho cieľom bolo „obrátenie Ruska“. Nenašiel pre to vo Vatikáne pochopenie, budúcnosť ukázala, že on mal pravdu.

Pôsobil aj v Prahe, jeho hlavní spolupracovníci boli Jozef Zveřina, Ružena Vacková a Oto Mádr. Slovák Václav Vaško nám neraz o tom hovoril. Neskôr bol Kolakovič aj v Ríme, New Yorku a Číne.

Pre Vladimíra Jukla, neskoršieho tajného kňaza, bolo stretnutie s Kolakovičom v r. 1943 kľúčové, bol jeho tajomník. Naučil sa od neho zbožnosti, Mariánskej úcte a praktickému pohľadu na život. V r. 1944 Kolakovič, Jukl a Vaško odišli do povstania s cieľom dostať sa do Ruska. Kolakovičovi sa to podarilo, ale o jeho ruskej misii sa málo vie. Jukla zajali, ušiel smrti len vďaka strážnikovi Tichonovi.  

14.8.1951 v putách zaistili aj Jukla. Mučili ho a odsúdili na 25 rokov. V r. 1965 ho podmienečne prepustili, nevinne si odsedel 13 rokov a 6 mesiacov. Obetoval svoje mladé roky za záchranu kresťanstva u nás a v Rusku.

Po vojne Kolakoviča komunisti nazvali „vatikánskym špiónom“. V mene Štátneho sekretariátu kardinál Domenico Tardini bol zasadne proti nemu a jeho činnosti. Nazval ho „agentom Rusov“,   bol skôr „ich apoštolom“. Svoj život zameral na „obrátenie Ruska podľa posolstiev z Fatimy, v ktorých slovo Rusko zaznelo 22 krát.“

Kolakovič (84) zomrel v Paríži v 1990. Miesto jeho hrobu je nejasné.

Pred 80 rokmi prešla Nitrou vojna

12.04.2025

Ako deti sme sa v r. 1945 kolobežkovali v Nitre pod Kalváriou dolu chodníkom v susedovej záhrade. Jedno miesto sme volali skok, lebo nás tam vždy nadhodilo. Zistili sme, že v jamke sa čosi ligoce, bol to nevybuchnutý delostrelecký granát. Pyrotechnici ho potom odstránili. Často nás na dvore pri hre vyrušil kolísavý hluk sirény – letecký poplach. Utekali sme do [...]

Článok o Kolakovičovi je jednostranný

05.04.2025

Naša popredná historička z Ústavu pamäti národa Beata Kotrebová Blehová napísala článok, na https://www.postoj.sk/173243/povojnove-aktivity-tomislava-kolakovica-vo-svetle-najnovsich-vatikanskych-dokumentov. Opiera sa o tvrdenia kardinála Domenica Tardiniho z Vatikánu – Kolakovič je negatívne hodnotený. O pôsobení Stjepana Tomislava [...]

Pred 48 rokmi som ako matematik navštívil Leningrad a Kijev

02.04.2025

Na jar som bol na dvojtýždňovom vedeckom pobyte v Leningrade a v Kijeve. Obe mestá vtedy úzko vedecky spolupracovali. V oboch som navštívil špičkové matematické a počítačové kapacity, na ktorých knihy sme, najmä v utorok ráno, čakali pred obchodom vedľa kostola sv. Trojice v Bratislave. Sovietski matematici boli špičkami. Nemali kvalitné počítače, [...]

Abraham Lincoln

Pred 160 rokmi spáchal herec Booth atentát na amerického prezidenta Lincolna

13.04.2025 09:13

Atentát bol súčasťou sprisahania a obeťou nemal byť len 16. americký prezident.

Magistrat mesta Kosice

Košický „biely dom“ má 40 rokov. Honosná budova sa zmenila na sídlo magistrátu

13.04.2025 09:00

Štyri dekády tejto stavby približuje výstava Košické návraty

Kilmar Garcia, deportácia, Salvador

Muž neprávom deportovaný do salvádorskej väznice je podľa americkej administratívy v bezpečí

13.04.2025 08:14

Podľa vyhlásenia ministerstva je salvádorský prisťahovalec Kilmar Abrego Garcia zadržaný „na základe zvrchovanej vnútroštátnej právomoci Salvádoru.“

shutterstock 95196613

Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania do Veľkého či Svätého týždňa

13.04.2025 07:56

Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 140403x
Priemerná čítanosť článkov: 1377x

Autor blogu

Kategórie