Dnes je 76.výročie schválenia Všeobecnej deklarácie ľudských práv (ĽP) v OSN. Za totality v tento deň ruskí disidenti stáli pod Puškinovou sochou v Moskve a s rukou na prsiach protestovali proti porušovanie ĽP. Aj naši bojovníci proti komunizmu neraz protestovali za ĽP u nás. Dnes je s touto témou ticho, protestuje sa proti iným veciam.
Vo vláde ČSFR som bol v r. 1990-92, podpredseda pre ľudské práva. Uznesenie FZ zo 7. 11.1991 uložilo mne, ministrovi vnútra Jánovi Langošovi a generálnemu prokurátorovi Ivanovi Gašparovičovi vypracovať a predložiť do FZ správu o dodržiavaní ĽP v ČSFR. Správa vyvolala veľkú diskusiu a 30.1.1992 ju FZ schválilo: 148 poslancov bolo za, 1 proti a 25 sa zdržalo hlasovania.
Ekonomická, finančná a demografická kríza komplikuje situáciu Európy a sveta. Rastie počet chudobných, bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú. Ešte Benedikt XVI. povedal: „Sme bohatší, lebo iní sú chudobní.“ Už jeho jediná sociálna encyklika „Láska v pravde“ (2009) prináša kritickú analýzu situácie, aj návrhy na riešenia. Sociálne učenie cirkvi má malý dopad na život, ochrana ĽP by mala byť 11. prikázanie. Pápež František sa tejto téme stále venuje.
Dnes liberáli hlásajú aj iné „práva“: chcú sexuálne práva, právo na „bezpečný“ sex, právo ženy na svoje telo, právo dieťaťa, aby sa narodilo chcené, právo na legalizáciu drog, uznanie homosexuálnych „manželstiev“, za ich adopciu detí, právo na „bezpečný“ (pre koho?) potrat. Snahy novelizovať Deklaráciu aj o tieto „práva“ by boli chybou. Máme aj povinnosti a zodpovednosť, väčšinové rozhodnutia nesmú byť v rozpore s morálkou a svedomím. Právo na život – potraty, eutanázia, génové manipulácie, trest smrti,… sa porušuje v mnohých krajinách. Napriek Ústave ani u nás nie je rešpektovaná zásada: „Ľudský život je hodný ochrany pred narodením.“
Problémy celého sveta rastú. Vyspelé štáty EÚ majú vysokú nezamestnanosť, chudobu, drogy a antikultúru rock-sex-násilie. V Afrike denne zomierajú hladom desaťtisíce. Krajinu vykorisťujú nadnárodné monopoly, nevie si poradiť s chorobami, dlhmi a vojnami, nedokáže platiť ani úroky z úrokov. Voľný trh ich kolonializuje, viac peňazí tečie z Afriky ako opačne. Južnú Ameriku sužujú drogy, vysoká kriminalita, zadlženosť, chudoba a deti ulice. Áziu, aj pri ekonomických úspechoch, ničia finančné špekulácie, život nad pomery, trest smrti. USA majú veľké vnútorné a vonkajšie zadlženie, život na úver, burzové špekulácie, násilie, plné väznice, obchody zo zbraňami, rastúce náklady na zbrojenie. Pojem ĽP v islame z koránu je ďaleko od nášho európskeho modelu.
Pôsobeniu svetových inštitúcií, nehovoriac o ich veľkých režijných nákladoch (OSN, FAO, MMF), sa nedarí vyriešiť globálne problémy ľudstva. Ich hlavná príčina nie je v ekonomických faktoroch, ale v nedostatku morálky. Sekularizácia spoločnosti a zmeny hodnotovej orientácie sa prejavujú v oslabení klasickej rodiny, narastaní nepotrestanej kriminality, v oslabení solidarity. Oba systémy, socialistický aj kapitalistický zlyhali. Po potopení prvého Titaniku, aj druhý narazil na ľadovec. Väčšinová mienka nie je vždy pravdivá, média nás manipulujú, sú zamerané na senzácie a zisk. Názor, že úspech ekonomiky závisí len od trhových mechanizmov vedie k egoizmu, hedonizmu a konfliktu s morálkou.
Deklarácia ĽP u nás platí od r. 1991. Tento model sa vnoril aj do Ústavy. Nemožno však naše predstavy presadzovať napr. v Číne alebo islamských krajinách. V Číne, kde treba vyživiť a zamestnať 1,4 miliardu ľudí, je pojem ĽP iný. Tam mi vysvetľovali, že otec je omnoho skúsenejší ako syn a teda má väčšie práva. Hlas syna vo voľbách nemôže mať rovnakú váhu ako hlas otca. Čína je veľký národ s tradíciou a kultúrou. Ak si pozrieme hospodárske budovanie Číny, na ich vedeckú úroveň a investície v zahraničí, vidno, že táto krajina sa rýchlo rozvíja. Ekonomickými sankciami či prerušením obchodu sa nič nedosiahne, na Rusku vidíme, že tieto opatrenia im skôr pomohli k zabezpečeniu samostatnosti.
Kresťania by v súčasnosti mali svoju vieru brať vážnejšie, s dôsledkami pre denný život. Je evanjeliovou zásadou, že nemáme robiť iným to, čo nechceme, aby robili nám. Cirkvi by mali ľuďom viac otvárať oči, vyslovovať stanoviská k situácii v spoločnosti a viac šíriť sociálne učenie. Treba sa snažiť zachovať a rozvíjať civilizačné hodnoty kresťanskej Európy ale udržať si bohatstvo národných kultúr.
Včera minimálne 2x vystúpil predseda Amnesty... ...
S týmto s tebou súhlasím. História... ...
Na svete je 8 miliárd problémov. Niet takej... ...
Metače striel tiež zďaleka všetky problémy... ...
Vesmír pozná len jediné právo - právo... ...
Celá debata | RSS tejto debaty