Máme po Veľkej Noci, ktorá skončila výhrou nad smrťou. Aj veľký pápež František nad ňou zvíťazil, aj keď jeho ubolené telo už leží v bazilike Svätého Petra.
Vrátim sa k prekrásnemu zážitku zo 16. apríla 2025, keď som v Rusovciach navštívil koncert SĽUKU na tému – Pašie.
Jedná sa o ich netradičnom spracovaní v deviatich obrazoch: Prológ, Zima, Judáš, Večera, Súd, Cesta, Matka, Jar a Máj. Námet, scenár a dramaturgiu urobil Juraj Hamar, generálny riaditeľ SĽUKu. Na diele pracovalo viacero slovenských umeleckých osobností. Mal by som spomenúť všetkých, ale spomeniem iba originálnu hudbu Stanislava Palúcha.
Dávno som bol ako matematik v Hamburgu a náhodou som vstúpil do tamojšej katedrály, kde práve prebiehala generálna skúška pašií sv. Lukáša od Krzysztofa Pendereckeho. Prežil som vtedy rovnaký šok a nadšenie z krásnej hudby.
V dnešnom svete, v ktorom sa náboženské témy skôr zosmiešňujú a kritizujú, sme v sídle SĽUKu zažili niečo iné. Odvážne moderný prístup k tejto veľkej téme, fantastické tanečné, ba až športové výkony a originálne predstavenie zaujímavé aj pre neveriacich.
Kto chcel toto dielo dobre pochopiť, mal by poznať novozákonnú históriu Ježiša Krista. Vedome som ju sledoval bez programu, ktorý som prečítal až doma. Bolo to prekrásne, výborná scéna, osvetlenie, hudba, tance, spevy. 26 profesionálnych tanečníkov sa počas predstavenia nezastavilo.
Spomenul som si na muzikál Ježiš Kristus Superstar, ktorý som prvýkrát zažil v New Yorku na Brodway v r. 1970, aj vtedy som mal podobné pocity. V tomto svetoznámom muzikáli išlo o „Posledných sedem dní očami Judáša“. Na predstavení SĹUKu sme zažili prelínanie kresťanských liturgických udalosti s našou ľudovou tradíciou.
Spojiť ľudový, hudobný, umelecký a náboženský prístup k tejto večnej téme nebolo ľahké. Juraj Hamar napísal, že „cieľom bolo podať divákovi ľudovú a religióznu vrstvu tohto kalendárneho cyklu.“ Podarilo sa to netradične a výborne.
Posledné tri časti Pašií sú kľúčové. Siedma časť Matka je melódiou a slovami „Stradaľná Mati“, krásna rusínska duchovná pieseň z obce Jarabina, v okrese Stará Ľubovňa, ktorá sa dodnes spieva aj na Ukrajine
Posledné dve časti sú po Ježišovej smrti a zmŕtvychvstaní. Jar prebúdza prírodu a tanečníkov, ktorí obchádzajú dedinu, vinšujú ľuďom a vítajú jar. Posledný Máj je oslavou nového života – stavanie mája na dedinských námestiach a pred kostolmi.
Juraj Hamar to vysvetlil: „Deväť obrazov zo života Ježiša Krista a z našej tradičnej ľudovej kultúry je deväť obrazov o nás samotných. Každý z nás ich môže prežívať odlišne ale každý z nás sme v nich prítomní aj dnes“. Vďaka za tieto slová, zriedkavo sa stáva, že šéf svetoznámej inštitúcie sa vyjadrí tak úprimne.
Odporúčam managerom SĽUKu s týmto programom vystupovať aj v zahraničí…
Papez Frantisek tak zvitazil nad smrtou ze az... ...
Celá debata | RSS tejto debaty