Karol Strmeň, básnik a prekladateľ z 23 jazykov

12.3.2025 som sledoval v STV2 besedu Do kríža o Karolovi Strmeňovi (K. Bekenyi).  Moderátor Jaroslav Daniška debatoval s Katarínou Džunkovou, poetkou a s literárnymi vedcami Jánom Gavurom a Matúšom Marcinčinom. Uvediem pár poznámok k diskusii a odcitujem neznámy podpísaný text, ktorý mám,  básnika a politika Vojtecha Mihálika z 26.1.1998, v ktorom spomína aj môjho otca.

Po vojne vydali na Slovensku zoznam 40 osôb, ktorým hrozil trest smrti. Bol na ňom aj Strmeň, ktorý  v r. 1945 ušiel do zahraničia. Žil v Ríme, kde im pomáhal veľvyslanec vo Vatikáne Karol Sidor. Odtiaľ odišiel s manželkou do Clevelandu v USA. Bez občianstva tam boli ich začiatky ťažké.

V Clevelande založil Slovenský ústav. Napísal viacero básnických zbierok, niektoré vyšli aj u nás. Zostalo po ňom asi 10 tisíc strán textov a korešpondencie. Odsúdil povstanie na Slovensku v r. 1944, v USA už politicky nevystupoval. Bol hlboko veriaci katolík, svedomitý a pracovitý. Z Vulgáty preložil Nový zákon, ktorý dostal americké Imprimatur. Z neho neskôr čerpali aj naši prekladatelia (mám jeho preklad poézie čínskeho básnika Tu Fu: Stokvetá rieka).

Na Slovensku je stále málo známy. Televízna debata bola zaujímavá, nepáčilo sa mi, keď M. Marcinčin o spisovateľovi a prekladateľovi Mikulášovi Pažitkovi, ktorý vykonal v prospech slovenskej literatúry doma a v zahraničí obrovský kus práce, povedal, že to bol nasadený agent ŠTB.

Obsah listu básnika Vojtecha Mihálika Doslov k utajenému rukopisu,  je tento:

Šéf úradu propagandy Šaňo Mach zamestnal Karola Bekényiho v novinách Gardista a ubytoval ho internáte Svoradov. V tom čase si mladý básnik poslovenčil meno na Karol Strmeň. Z jeho literárnej produkcie ma sprvoti viac zaujímala jeho pôvodná tvorba, vyzretejšie sa mi videli jeho básnické preklady rumunského básnika Mihaila Eminescu a nemeckého Rainer Maria Rilkeho.

Zakončenie vojny v r. 1945 uvrhlo Strmeňa na opačnú stranu barikády, čoskoro emigroval. Iste sa obával dôsledkov, ktoré mohlo mať jeho pôsobenie v Gardistovi.

Po nedlhom čase prišiel za mnou mne neznámy človek  a odovzdal mi Strmeňov rukopis v rozsahu (chýba údaj) strán. Oznámil mi, že Strmeň si želá, aby som tento rukopis uschoval. Nikdy som už toho človeka nevidel. Rukopis som vložil na osobitné miesto vo svojej knižnici, za dlhé roky som sa ho nedotkol, odolával som pokušeniu čítať. Bolo mi jasné, že rukopis môžem odovzdať len do rúk autora.  Zdalo sa mi, že je to rovnako jasné aj Strmeňovi. V priebehu rokov sa mi Strmeň, občan USA, otvorene nepriznal, chápal som prečo. Cez iné osoby sa mi však priateľsky ohlasoval. Niekoľko raz ma takto oslovil Oto Obuch, inokedy sa s takouto misiou prihlásil pán Mikloško, otec terajších politikov.

Po vzniku Slovenskej republiky sa ešte nakrátko ukázal doma, smrť si išiel vyslúžiť do USA, pod vražedné kolesá auta. Bol som práve v redakcii Slovenských pohľadov, keď táto tragická správa preletela oceán. Ďalekému priateľovi ani tento rukopis už neodovzdám.“

PS: V archíve Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme je veľa dokumentov, aj archív Svetového kongresu Slovákov. Nemám informácie, že by ich niekto systematicky študoval.

Na obrázku je Karol Strmeň s manželkou, dcérou Karola Sidora: 

Pád socializmu začal na Velehrade pred 40 rokmi

05.07.2025

Na 1100. výročie smrti sv. Metoda sa komunistický štát rozhodol k nebývalému kroku – osláviť ho prvýkrát spolu s cirkvou 7.júla.1985 na Velehrade. Moja rodina tam prišla na Wartburgu, spali sme v kampingu a zažili sme túto historickú udalosť. Rok 1985 bol Medzinárodným rokom mládeže a jubilejným rokom sv. Cyrila a sv. Metoda. V ČSSR však komunisti [...]

Hudba a tajomstvá deviatich skladieb

02.07.2025

Kardinál Jozef Ratzinger bol dobrý klavirista. Neraz vo svojom byte vo Vatikáne, na Piazza della Citta Leonina 1, vchod 8, na 4. poschodí, znel Beethoven, Bach a Mozart. Raz na prednáške, bol som tam, povedal: Hudba je Boží dar. Odporúčam vypočuť deväť rôznych skladieb, ktoré poslucháčov vždy potešia. V prvej trojici bude zbor a dve piesne. Prekrásne Salve [...]

Výročná spomienka na Zdenu Psůtkovú

30.06.2025

Bola česká spisovateľka, jazykovedkyňa a prekladateľka z ruštiny, nemčiny, angličtiny a francúzštiny. Vyštudovala češtinu a ruštinu na Filozofickej fakulte KU v Prahe. Preložila pätnásť kníh môjho obľúbeného Konštantína Paustovského, ktoré ma priviedli k písaniu. Navštívila ho a jeho manželku v Taruse a napísala o tom romantické [...]

Marko Perkovič, Chorvátsko, Záhreb

Chorvátsko zažilo najväčší koncert svojej histórie, nacionalistický spevák Perković prilákal 500-tisíc ľudí

06.07.2025 06:09

Chorvátsko zažilo najväčší koncert vo svojej histórii. Podľa organizátorov na koncert Marka Perkoviča prišlo vyše 500-tisíc ľudí.

UP matka s kočíkom

Migranti nebudú mať v Európe väčšinu, aj im klesá pôrodnosť, tvrdí odborník

06.07.2025 06:00

Zostane Európa kontinentom s najstaršou populáciou na svete? Zaplavia ju moslimovia? Rozhovor s nemeckým expertom na demografiu Sebastianom Klüsenerom.

Paríž, Seina, kúpalisko, počasie

V Paríži kolabovala elektrická sieť, zodpovednosť pripísali vlne horúčav

06.07.2025 05:55

Paríž počas soboty zažil rad miestnych výpadkov prúdu. Uviedol to server denníka Le Monde aj ďalšie francúzske médiá.

Elon Musk / Donald Trump /

Miliardár Elon Musk oznámil vznik novej strany v USA, ponesie názov Amerika

05.07.2025 22:32

Opätovne kritizoval zadlžovanie krajiny aj doterajší systém dvoch strán.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 126
Celková čítanosť: 173912x
Priemerná čítanosť článkov: 1380x

Autor blogu

Kategórie