35. výročie prvého snemu KDH

Som rád, že som bol na slávnostnom podujatí pri príležitosti 35.výročia KDH v Nitre. Som rád, že som tam bol aj v r. 1990. Včerajšia oslava bola dobre pripravená, mala spád a stretol som tam desiatky starých priateľov. Od stola č. 1 napíšem pár poznámok.

Príbeh KDH začal po novembri 1989. 17.2.1990 bol prvý snem v Nitre, k mikrofónu sa nedalo dostať. Rečnilo veľa zahraničných hostí, zneli spevy a hymny. KDH existuje odvtedy, som stále jej členom v 25 člennom klubu vo Svätom Jure. Aj keď v KDH bolo 8 štiepení, strana vydržala a mnohí sa do nej vrátili.

Myslím si, že návrhy Smeru do Ústavy sú dobré. Sú dané k diskusii, aj KDH sa jej môže zúčastniť. Nemôže ich len kritizovať a potom navrhnúť temer to isté.

Na začiatku KDH bol Ján Čarnogurský. V r. 1989 rovno z väzenia prišiel na tribúnu a na námestí SNP rečnil. Padal sneh a komunizmus na smetisko dejín. Škoda, že včera v Nitre nebol, neviem, či ho nepozvali alebo neprišiel? František Mikloško by si starého priateľa mohol viac vážiť. 

Ak sa dnešnej koalícii nedarí, KDH by jej mohlo pomôcť. Naša ekonomická slabosť sa tvorí už veľa rokov, nie je to vina iba tejto vlády. V celej EÚ to ide k horšiemu, žije sa na dlh, existujú finančné špekulácie a zbytočné zbrojenie. Na druhej strane treba priznať, že si nežijeme zle. Vďaka všetkým, ktorí tu zostali a poctivo pracujú.

O týchto myšlienkach hovoril v úvodnom prejave aj predseda KDH Milan Majerský. Povedal, že ideme vlastnou cestou a dobré zákony v NR SR vždy podporíme. Po ňom Pavol Hrušovský (predseda KDH v r. 2000-9) pripomenul, že Židia blúdili 40 rokov po púšti, toľko trval aj socializmus a my sa dnes k tejto hranici zasa blížime.

Ján Fígeľ (predseda v r. 2009-16) povedal, že korene Novembra boli v kresťanskom disente, v tajných náboženských stretnutiach. Spomenul Ján Kempného, predsedu Demokratickej strany. Pod jeho vedením DS vo voľbách v r. 1946 získalo 62% (nespomenulo sa, že sa k nim vtedy pripojila HSĽS). Po puči českých komunistov, slovenskej kolaborácii a „večného“ priateľstva so ZSSR, to skončilo inač.  Figeľ zakončil s tým, že Slovensko malo tri sny:  slobodu, demokraciu, právny štát a samostatnosť, snom pred nami je spravodlivý štát. Priznal, že náš súčasný úpadok nie je len vec Fica. Prichádza niečo, čo chce rozvrátiť našu kultúru a národnú identitu.

Pavel Bělohrádek z KDÚ ČSL, vystúpil napriek svojim zdravotným problémom. Povedal, že cieľom politiky je služba druhým, všeobecné dobro, prevzatie zodpovednosti a solidarity. Pripomenul, že KDÚ ČSL a KDH naraz vypadli z parlamentu ale zasa sa tam vrátili.  

Pozdrav zaslal aj spevák Ivan Hoffman, autor revolučnej „Sľúbili sme si lásku“. Pripomenul, že kresťanský život je dnes ťažký – treba milovať nepriateľov, odovzdať im celý plášť a nastaviť aj druhé líce. Spoločným menovateľom súčasnosti je nedostatok lásky. Vyslovil utópiu, že najlepšia by bola jedna strana, s ktorou by všetci súhlasili a ktorá by štát viedla správnym smerom.

KDH odovzdalo mnohým osobnostiam, aj dlhoročným členom, osobitné ocenenia. Medzi nimi bol aj môj brat Marián Mikloško a exgenerálny prokurátor Martin Lauko. Škoda, že pre vážne zdravotné problémy si to nemohli osobne prevziať.

Dvakrát do programu prispela aj speváčka Janais s kapelou. Úspech mala s novou piesňou a dovolila mi ju dať na facebook, čo som hneď urobil.

Snem sa skončil hymnou KDH „Slovensko moje, otčina moja“. Všetci vstali a spievali tri verše.

Ideme ďalej, iba robiť opozíciu v opozícii sa nebude dať stále.

Na fotografii je jedna z prvých Rád KDH. Reční Ján Čarnogurský, v prvom rade je J.M, a František Šulka, v druhom Rudolf Hamerlík.

Pred 80 rokmi prešla Nitrou vojna

12.04.2025

Ako deti sme sa v r. 1945 kolobežkovali v Nitre pod Kalváriou dolu chodníkom v susedovej záhrade. Jedno miesto sme volali skok, lebo nás tam vždy nadhodilo. Zistili sme, že v jamke sa čosi ligoce, bol to nevybuchnutý delostrelecký granát. Pyrotechnici ho potom odstránili. Často nás na dvore pri hre vyrušil kolísavý hluk sirény – letecký poplach. Utekali sme do [...]

Vatikánsky špión alebo agent Rusov?

08.04.2025

O Stjepan Tomislav Poglajen – Kolakovičovi, chorvátskom jezuitovi, sa v našej rodine v Nitre často hovorilo. K súčasným spomienkam na neho si dovolím aj ja niečo napísať. V r. 1940 bol profesorom v Sarajeve. Po odporúčaní slovenského diplomata Jozefa Ciekera sa presunul v r. 1943 na Slovensko. Od roku 1941 používal deväť rôznych mien. Na Slovensku to bolo dievčenské [...]

Článok o Kolakovičovi je jednostranný

05.04.2025

Naša popredná historička z Ústavu pamäti národa Beata Kotrebová Blehová napísala článok, na https://www.postoj.sk/173243/povojnove-aktivity-tomislava-kolakovica-vo-svetle-najnovsich-vatikanskych-dokumentov. Opiera sa o tvrdenia kardinála Domenica Tardiniho z Vatikánu – Kolakovič je negatívne hodnotený. O pôsobení Stjepana Tomislava [...]

Samuel Migaľ / Pavol Šajgalík /

Migaľ tvrdí, že zachránil projekt superpočítača Perun. Kritizoval Rašiho, hrozila strata peňazí z Bruselu

15.04.2025 14:28

Celková investícia z plánu obnovy a odolnosti je v hodnote 40 miliónov eur.

pakistan utečenci

V Pakistane vybuchol policajný autobus, zahynuli traja ľudia

15.04.2025 14:17

Pakistan bojuje so separatistickými povstalcami v Balúčistáne už celé desaťročia, kde militanti útočia na štátne ozbrojené zložky a cudzincov.

Alexander Ruttkay

Vo veku 83 rokov zomrel archeológ a historik Alexander Ruttkay

15.04.2025 14:11

Informoval o tom Archeologický ústav SAV.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 102
Celková čítanosť: 140830x
Priemerná čítanosť článkov: 1381x

Autor blogu

Kategórie