S otcom bolo vždy veselo

Pri dnešnej 115-ročnici môjho otca Ondreja spomeniem niekoľko príhod.

Keď bol s mamou v Prahe na svadobnej ceste, zistil, že tam naši hrajú s Rusmi. Nechal mamu v hoteli a išiel na hokej. Vrátil sa vykričaný, naši prehrali. Mama to často spomínala. Keď bratove Mariánove mužstvo Nitry, v ktorom bol brankár, v Bratislave prehralo 16:0, tata ho ospravedlňoval, že mal 16x zakrytý výhľad. Keď dostal gól, vadil sa, že puk nebol celým objemom za čiarou – mal to z futbalu. Keď v Zbehoch dostal brat gól, podľa tatu boli vinní obrancovia, zle postavili múr, nedržali si útočníkov, takže brankár nič nevidel.

Keď sa doma rozbilo okno, otec vyšetroval, kto to bol, Jozef alebo Marián? „Jožo s loptou,“ povedal Marián. „Ale Maroš mi nadával,“ bránil som sa. „Ale Jožo mi zobral loptu.“ „Ale Maroš po mne hodil kameňom.“ „Ale Jozef ma kopol do zadku.“ „Ale Marián ma šticoval.“ „Ale Jozef po mne hodil loptu.“ „Ale Marián sa uhol a lopta padla do okna.“ Otec bol doktor práv, ale s takýmito zložitými prípadmi si nevedel rady: zrúbal oboch rovnako. Zo štatistického hľadiska bol postup korektný. Raz si dostal menej, ako si si zaslúžil, raz zasa viac, v priemere to sedelo. Náklady na vyšetrovanie a súdne trovy by boli väčšie, ako rovnomerná a pravidelná nakladačka, ktorá vtedy nebola zákonom zakázaná. Čím bol časový horizont dlhší, tým bola táto metóda spravodlivejšia.

Doma sme mali viac vecí ako miest pre ne. S tatovými nástrojmi – kladivom, klincami a kliešťami bývali ťažkosti. Tata sa nás opýtal: „Kde je kladivo?“ Marián tvrdil, že ho nemal, ja som si ho požičal na dve minúty, ale kladiva nebolo. Tata vyhlásil pátranie. O chvíľu ho zrušil a zatĺkal klince tehlou. Pri poslednom klinci, ktorý trafil krivo, zaznelo: „Kde sú kliešte?“ Celoštátne pátranie sa začalo, veď tu včera boli. Pri hľadaní sa našlo kladivo, ale s ním sa  klinec nedal vytiahnuť. Nakoniec kliešte podozrivo doniesol brat František. Otcovi sa zaľúbilo, že má všetky nástroje, preto chcel v práci pokračovať. „Kde sú klince? Minule som kúpil kilo a škatuľa je prázdna.“ Sestra Helena bola múdra: „Chlapci ich potratili.“ Tata sa potešil, že opravu plota, do ktorej sa mu nechcelo, ukončil, veď mal futbalovú schôdzu.

Každú nedeľu, v zime, v daždi a v horúčave, až do osemdesiatky, otec chodieval na futbalové zápasy po mestečkách a dedinkách. Najprv ako rozhodca, neraz ho tam naháňali, potom ako inštruktor, ktorý zapisoval, kto koho kopol a komu vynadal. Keď Nitra prehrala, nebolo mu do reči.

Rozhlasové reportáže z ligových futbalov prebiehali počas litánií. Stalo sa, že v kostole bolo zrazu počuť reportáž. Tata nosil malé tranzistorové rádio v kabáte, slúchadlo pre dôležité správy mal v uchu. Drôt sa náhodou vytiahol a skoro prerušili litánie.

Marián bol hokejový brankár. Raz na zápas v Nitre neprišli bránkoví rozhodcovia, ktorí zapaľujú červené svetlo, ak padne gól. Namiesto jedného, za synovou bránkou, nastúpil tata a cez zápas mu radil. Súperi protestovali, že puk bol v bráne ale svetlo sa nezapálilo a rozhodca gól neuznal. Súper netušil, že bránkový rozhodca je brankárov otec.

Tata bol celý život učiteľ, učil aj na našej škole. V zborovni sa vždy všetko dozvedel, vyvolal nás z triedy, rukolapne nám veci vysvetlil a ďalej sme pokračovali v získavaní vedomostí.

Keď sa mu narodil prvý vnuk, môj syn, tak sa tešil, že sa vrátil domov bez bicykla, niekde ho zabudol. Tradícia nepokračovala. Keď sa mi narodila prvá vnučka a prvý pravnuk, bicykel som nehľadal, aj keď nájsť zaparkované auto je doteraz problémom. 

Pred 48 rokmi som ako matematik navštívil Leningrad a Kijev

02.04.2025

Na jar som bol na dvojtýždňovom vedeckom pobyte v Leningrade a v Kijeve. Obe mestá vtedy úzko vedecky spolupracovali. V oboch som navštívil špičkové matematické a počítačové kapacity, na ktorých knihy sme, najmä v utorok ráno, čakali pred obchodom vedľa kostola sv. Trojice v Bratislave. Sovietski matematici boli špičkami. Nemali kvalitné počítače, [...]

Umelá inteligencia – pravda a mýty

01.04.2025

Spojenie „umelá inteligencia (UI)“ sa dnes masovo používa, nie vždy oprávnene a odborne. UI má veľa oblastí, ktoré populárne články neuvažujú. V blogu by som chcel túto otázky presnejšie vysvetliť. UI sa snaží nahradiť človeka, jeho „myslenie“ a konanie. Nikdy nedokáže nahradiť činnosť mozgu, najmä tvorivosť. Mozog má miliardy neurónov, [...]

Trinásta kniha je hotová

29.03.2025

Rád mám, keď sa pri zaspávaní túlam po milých miestach. Vtedy vás môže napadnúť – čo keby som napísal o tom knihu. Dlho sa potom hráte s myšlienkou – pokračovať alebo pustiť to z hlavy? Rok píšete poznámky na lístočky, potom to usporadúvate na papiere a konečne piata verzia začína byť nádejná. Desiata by mala byť už konečná – vystupovať. [...]

vládny špeciál

Slovensko sa podieľalo na evakuácii pacientov z Gazy. Vládny špeciál vzlietol už viackrát

03.04.2025 12:18

Evakuácia bola vykonaná špecializovaným tímom na základe požiadavky Bruselu a Španielska.

lieky - tableta - choroba

Obete nebezpečnej výzvy. V Košiciach ratovali otrávené deti

03.04.2025 12:16

Detská psychiatrička rodičom odporúča všímať si aj najmenšie zmeny správania u svojho dieťaťa.

Ukrajina, vojna na Ukrajine, vojak, vojaci, zákopy

Tajná vojenská základňa Ukrajiny a USA. Podpora vo vojne bola rozsiahlejšia, než priznali. Čo rozhádalo spojencov?

03.04.2025 12:00

Neúspech letnej protiofenzívy 2023, hrozby jadrového útoku aj konflikty medzi generálmi. NYT odtajnil mnohé informácie o rusko-ukrajinskej vojne.

Greenland / Grónsko /

Koľko by Američanov stálo ovládnutie Grónska? Biely dom si už robí prepočty, do ostrova chce vrážať oveľa viac ako Dánsko

03.04.2025 11:58

Ide o zatiaľ najkonkrétnejší krok USA v rámci snahy premeniť na realitu želanie prezidenta Donalda Trumpa.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 99
Celková čítanosť: 135775x
Priemerná čítanosť článkov: 1371x

Autor blogu

Kategórie