Dnes má sviatok patrónka hudobníkov – svätá Cecília

22. novembra slávime jej sviatok. Zobrazuje sa s palmou, ľaliou a lutnou. Raffaello namaľoval obraz jej Extáze. Mnohí skladatelia, napr. Charles Gounod, Jozef Haydn a Arwo Pärt jej venovali skladby. Paul Simon o nej skomponoval v r. 1970 populárnu pieseň Cecilia.

Žila v Ríme v 2. a 3. storočí. Keď sa stala kresťankou, bola úradmi predvolaná a po odmietnutí obetovania pohanským bohom, ju niekedy v r. 222-230 sťali. Ani troma ranami ju neusmrtili, takže podľa zákona ju prepustili, žila ešte tri dni.  

V oných časoch mŕtvych pochovávali za mestskými hradbami. Pri vraždení kresťanov mŕtvych pochovávali aj v katakombách, ktorých je v Ríme 60. Šebastiánove sú dlhé asi 12 km, je v nich pochovaných vyše stotisíc ľudí, najmä kresťanov. Tu pochovali aj sv. Petra a Pavla, neskôr ich preniesli do bazilík.  

Kráľovnou rímskych ciest je Via Appia Antica, najznámejšia a najkrajšia „ulica“ sveta.  Lemujú ju hroby dvadsiatich generácií, najmä patrícijských rodín – čím bližšie k ceste, tým je rod vzácnejší. Tu neďaleko žila aj Cecília. Cestu lemujú cyprusy a pínie, v diaľke vidno akvadukty a zrúcaniny. Každého prekvapí genius loci tohto miesta, duše pochovaných tušíte nad píniami obklopenými lúkami červených makov.

Pápež Calixto vybudoval na Via Appia Antica katakomby, do krypty uložili aj telo Cecílie. Jej truhlu našli v r. 822 a preniesli ju do baziliky v Trastevere. 20.10.1599 kardinál Sfondrati otvoril jej hrob, v truhle z cyprusu ležalo jej neporušené telo v bielych šatách. Vyvolalo to veľký ohlas, aj pápež Klement VIII. sa prišiel na to pozrieť. Kardinál Sfondrati poveril Stefana Madernu vytvorením sochy, ktorá by znázorňovala polohu svätice – na boku, s vyčesanými vlasmi, s holým obviazaným poraneným krkom a s otvorenými troma prstami, ktorými akoby v smrteľnej agónii ukazovala na znak Trojice.

Bazilika sv. Cecílie je postavená 30 metrov od rieky Tiber. Je to miesto jej domu v Trastevere, kde bola umučená. Pri jej návšteve vyvoláva obdiv Madernova socha pred hlavným oltárom a v krypte jej hrob a hrob s troma menami: Valeriano, Tiburzius, Massimo. Túlajúc sa po izbách domu, v ktorom Cecília žila s manželom Valeriánom, návštevníka chytí bázeň zo svedectva krátkeho života tejto vznešenej a nadanej hrdinky, patrónky duchovnej hudby, spevákov a hudobníkov. Má v celom svete, aj v Ríme, svoj zbor, koncertnú sálu a konzervatórium. Academia Nazionale di Santa Cecilia v Ríme je jedna z najstarších hudobných inštitúcií vo svete.

Článok o Kolakovičovi je jednostranný

05.04.2025

Naša popredná historička z Ústavu pamäti národa Beata Kotrebová Blehová napísala článok, na https://www.postoj.sk/173243/povojnove-aktivity-tomislava-kolakovica-vo-svetle-najnovsich-vatikanskych-dokumentov. Opiera sa o tvrdenia kardinála Domenica Tardiniho z Vatikánu – Kolakovič je negatívne hodnotený. O pôsobení Stjepana Tomislava [...]

Pred 48 rokmi som ako matematik navštívil Leningrad a Kijev

02.04.2025

Na jar som bol na dvojtýždňovom vedeckom pobyte v Leningrade a v Kijeve. Obe mestá vtedy úzko vedecky spolupracovali. V oboch som navštívil špičkové matematické a počítačové kapacity, na ktorých knihy sme, najmä v utorok ráno, čakali pred obchodom vedľa kostola sv. Trojice v Bratislave. Sovietski matematici boli špičkami. Nemali kvalitné počítače, [...]

Umelá inteligencia – pravda a mýty

01.04.2025

Spojenie „umelá inteligencia (UI)“ sa dnes masovo používa, nie vždy oprávnene a odborne. UI má veľa oblastí, ktoré populárne články neuvažujú. V blogu by som chcel túto otázky presnejšie vysvetliť. UI sa snaží nahradiť človeka, jeho „myslenie“ a konanie. Nikdy nedokáže nahradiť činnosť mozgu, najmä tvorivosť. Mozog má miliardy neurónov, [...]

smartfón, smartphone, mobil, kamery, bezpečnosť, ochrana súkromia, dom

Kanada upozornila občanov, že na hraniciach s USA im môžu prehľadať aj telefóny

06.04.2025 06:10

Kanadská vláda aktualizovala cestovné odporúčania.

Charlotte

Zomrela žena, ktorá pomáhala prelomiť nacistické šifry. To, čo cez vojnu robila v Bletchley Parku, musela 30 rokov tajiť

06.04.2025 06:00

Vo veku 101 rokov odišla Charlotte "Betty" Webbová, jedna z posledných členov tímu, ktorý cez druhú svetovú vojnu pracoval na dešifrovaní nemeckého kódu Enigmy.

musk

Musk dúfa, že v budúcnosti budú medzi Európou a Spojenými štátmi nulové clá

05.04.2025 22:14

Trumpov poradca by privítal aj väčšiu slobodu pohybu medzi Európou a USA.

Trump musk protest

V európskych mestách protestovali proti Trumpovi a Muskovi. Demonštruje sa aj naprieč Spojenými štátmi

05.04.2025 21:23

Európske mestá tak reagovali na opatrenia americkej vlády, týkajúce sa medzi iným aj zavedenia ciel.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 136999x
Priemerná čítanosť článkov: 1370x

Autor blogu

Kategórie