Pri príležitosti 75. výročia spolupráce ČĽR a SR veľvyslanec Číny na Slovensku J.E. Cai Ge slávnostne otvoril v kinosále SNG v Bratislave festival čínskych filmov. S voľným vstupom bude 26.-28.9.24 v kine Lumiere. Privítal nás vo výbornej slovenčine a češtine a vyslovil potešenie z rastúcich kontaktov so Slovenskom. Bol som rád, že aj veľmoc, v ktorej mnohé mestá sú väčšie ako Slovensko, nás chváli a ctí.
Nasledoval čínsky film o mladom, húževnatom chalanovi, ktorý sa prebíja životom veľkomesta. S veľkým záujmom som sledoval tento temer dvojhodinový film, jeho spád, strihy, hudbu a tance hrdinu a ďalšej masy čínskych raperov. Po filme dávam klobúk dolu.
Film réžie Don Chengpeng sa volá One and only. Ide o starého veterána hip-hop tanca a mladého tanečníka, ktorý sa tiež chce stať profesionálom. Vo veľkej konkurencii to nemá ľahké, postupne sa však tvrdým tréningom prebíja. Pochádza z chudobnej rodiny, ktorá po smrti otca nežije ľahkým životom. Vládne v nej súdržnosť, radosť, vzájomná pomoc a tolerancia. Mladík pracuje vo viacerých zamestnaniach – vypomáha v kuchyni, rozváža stravu, umýva autá, od svitu do mrku pracuje a trénuje. Postupne sa vo veľkej konkurencii prebíja na prvé miesto v najväčšej súťaži v Číne. Trochu nadnesene – mohol by byť vzorom pre mladú generáciu, lebo iba tvrdou prácou a sebazaprením sa dá využiť talent.
Aj osoba jeho „trenéra“, bývalého rapera a teraz menežera je výborne vykreslená. Je húževnatý, vtipný a ľudský, ale aj tvrdý, ak treba.
Čína je mohutná krajina s úspechmi vo všetkých oboroch ľudskej činnosti. Málo o nej hovoríme, píšeme a s ňou spolupracujeme. Vyčítame jej blízkosť k Rusku, ale ako susedia, majú dlhú tradíciu vzťahov. Už v r. 1949 George Orwell o tom v knihe 1984 predpovedal.
Bol som prekvapený množstvom dobre slovensky a česky hovoriacim čínskych účastníkov slávnosti, ktorí sa jazyky učili na Univerzite v Pekingu.
Rád prídem aj na iné podujatia ČĽR.
PS: Môj príchod do SNG nebol ľahký: zápchy, opravy ciest, zákazy a príkazy. Tam kde sa včera dalo, dnes sa nedá. Vrcholom je Vajanského nábrežie, kde strašia dva široké červené a prázdne pásy pre cyklistov. Sú ohradené kameňmi, pričom autá sa musia tlačiť v jednom pruhu s nemožnosťou sa otočiť. Aj tak som sa otočil, nepodarilo sa to na jeden krát. Nájsť parkovisko bol ešte väčší problém. Povodne, dnes už bez vody, všetko zmenili, ale stále je všetko zakázané. Záver – v hlavnom meste vládne neporiadok a chaos.
Pán Cacok žijeme dnes v 21 storočí a nie v 19... ...
Pan Mikloško, keďže ste sa vyjadrili k môjmu... ...
Caco, ty sa tusim menis z kadedhaka na... ...
Myslis skusenosti rozvojivych krajin z cias... ...
Pán Mikloško,od Činy by som si udržiaval... ...
Celá debata | RSS tejto debaty