Založ si blog

Fantastická „Symfónia tisícov“ Gustáva Mahlera

8. symfónia  Es-dur – „Symfónia tisícov“ je grandiózne dielo s troma zbormi, veľkým orchestrom a 8-mi sólistami. Odznela 6.9.2024 v sále Slovenského rozhlasu v Bratislave, pod vedením bravúrneho a energiou nabitého Ondreja Lenárda, ktorý sa 9.9. dožíva 82 rokov. Jej dve časti trvali hodinu a 25 minút, v Bratislave sa uskutočnili prvýkrát po 27 rokoch!

Autor pokladal túto symfóniu za najväčšie zo svojich diel. Je jediná, v ktorej sa od začiatku do konca spieva a v ktorej hudobníci, najmä dychy, nemajú čas na oddych. Turičný spev Príď Duchu svätý z 9. stor. autor spojil v druhej časti s Goetheho Faustom – sú to dva odlišné svety. Martin Kelemen dramaturg SOSR napísal, že „skladateľ mal na mysli zdôraznenie spojenia medzi ranným vyjadrením kresťanskej viery v sile Ducha Svätého a Goetheho symbolickou víziou vykúpenia ľudstva láskou… Autor v celom dielo zdôrazňuje… princípy Božej milosti, pozemskej nedostatočnosti a duchovnej premeny človeka.“

Symfónia č.8 mala premiéru 12.9.1910 s obsadením 850 spevákov, 146 hráčov orchestra a 8 sólistov. Jej úspech bol hneď obrovský.

Autor o diele povedal, že „je to symfónia, akú svet ešte nepočul“. Niektoré motívy sú blízke jeho piesňam, najmä z cyklu Chlapcov zázračný roh.

Moja cesta ku Gustávovi Mahlerovi trvá temer 60 rokov. Prvý krát som sa s ním stretol v r. 1965 v Lipsku (vtedy NDR). Bol som na matematickej konferencii, v opere som navštívil jeho 97 minútovú  3. symfóniu d-mol, v 6. častiach z r. 1893. Prežil som šok z fantastického zážitku s veľkým orchestrom a dvoma zbormi. Symfónia letela mliečnou dráhou a podmanila si vesmír. Pred operou stál skamenený les, ktorý mal 100 miliónov rokov.

Je zaujímavá podobnosť osudov Čajkovského a Mahlera, aj podobné závery ich kľúčových symfónií. Obaja zomreli príliš skoro, ako 53 resp. 51 ročný, v r. 1893 resp. 1911. Štvrtá časť Patetickej symfónie P.I. Čajkovského, Adagio lamentoso, je ako 3. Mahlerova, tiež tíchnuce zmierenie s osudom a s blízkou smrťou. 

Mahlera je jedným z najväčších skladateľov symfonickej hudby. Obľúbil som si všetky jeho symfónie, najmä nepárne. Sú to rozsiahle diela s veľkým orchestrom, často so sólistami a zborom, pričom neraz vystupujú mimo pódia. Autor si pre ne vymýšľal netradičné nástroje.     

1. marca 2024 som si 3. symfóniu so Slovenskou filharmóniou pod taktovou Juraja Valčuhu zopakoval. Altové sólo výborne spievala Ester Pavlů so sprievodom Slovenského filharmonického zboru a Bratislavského chlapčenského zboru, vedených Rovňákovcami.

Symfónia končí, ako Čajkovského Patetická, nádhernou pomalou časťou a stále pomalšími údermi bubnov – človek zomiera. Po jej skončení dirigent 17 sekúnd držal ruky hore a pomaly ich spúšťal – až potom zaznel veľký potlesk. Slovenská filharmónia podala výborný výkon, dirigent je „grande maestro“, ktorý študoval v Bratislave, v Petrohrade a v Paríži. Srší z neho energia, vie byť tvrdý a rýchly, ale aj nežný a pomalý.

Gustáv Mahler  sa narodil 7.7.1860 v židovskej rodine v českom Kališti. V ich rodine zomrelo sedem súrodencov, aj jeho život bol neveselý – v manželstve im zomreli dve dcéry. Päť piesní o mŕtvych deťoch sú nádherne presmutné, neraz ich spievala, aj v Ríme, moja dcéra Mária: „Často si myslím, že si len vyšli von a zasa sa vrátia domov, len si vyšli k výšinám a my ich tam dohoníme v žiari slnka.“ Znie to romanticky, ale je to o smrti. Tí, ktorí vyšli k výšinám, sa už nevrátia.

Leonard Bernstein o Mahlerovi povedal, že bol „temným prorokom, ktorý písal jemnú a ľúbeznú hudbu obklopenú veľkým smútkom“. Nesedí to doslova, pretože Mahlerova hudba už druhé storočie tankuje do ľudí aj radosť, silu a optimizmus. Skladateľ bol veriaci, k Bohu sa vrátil po zlyhaní srdca vo Viedni, pochovaný je na cintoríne v Grinzingu.

Sedem statočných – v piatok trinásteho

13.09.2024

Sú mojimi obľúbencami: sochár Michelangelo Buonarotti, maliar Caravaggio, hudobník Gustáv Mahler, spisovateľ Konštantín Paustovskij, básnik Rudolf Dilong, spevák Freddie Mercury a kardinál Tomáš Špidlík. Michelangelo Buonarroti (+1564) bol geniálny sochár, maliar, architekt a básnik. Keď mal 15 rokov, jeho talent si všimol Lorenzo de Medici a adoptoval si ho. Maľoval aj [...]

21. Kalvárska olympiáda je za nami

03.09.2024

Uskutočnila sa tradične v Nitre, na Kalvárii, za účasti asi stovky pretekárov a divákov. Zvony na kostole ohlásili začiatok o 10,45 a nemilosrdné boje sa začali. Tradične sa začalo futbalom Kalvária: Stračia cesta. Vlani vyhrala Kalvária 7:1, tentokrát Stračáci kúpili veľkých hráčov, ktorých korene vraj boli z tejto slávnej štvrti. Na kontrolu ich OP [...]

Petr Drulák, Vladimír Palko a Dag Daniš…

24.08.2024

Sledujem články a prejavy týchto troch pánov a som rád, že plnia úlohu médií, ktoré píšu objektívne iba o počasí… Dnes dám prednosť prvému z nich. S prof. Petrom Drulákom som mal nedávno česť sa porozprávať. Téma našej a medzinárodnej situácie ma zaujíma, mrzí ma, že to nesmeruje k lepšiemu. Prečo? Chcel som o tom napísať krátku úvahu, ale… [...]

Portugalsko, lesný požiar, hasičské lietadlo, požiar

V Portugalsku zúria rozsiahle požiare, vyžiadali si už najmenej dve obete

16.09.2024 22:00

Úrady informovali, že v dištrikte Aveiro nasadili 12 hasiacich lietadiel a v celej krajine bojujú najmenej s 20 požiarmi.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer

Záplavy odplavili aj morálku? Rakúsky kancelár vyzval pre povodne na pauzu v kampani, ale sám v nej pokračoval

16.09.2024 21:21

Nehammer argumentoval, že treba všetku energiu a pozornosť sústrediť na zvládnutie prírodnej katastrofy a pomoc tým, ktorých zasiahla.

most, Čadca

Nebezpečná voda sa valila aj Čadcou. Živel tam ohrozoval mosty, firmy aj rodinné domy

16.09.2024 21:00

Podobné povodne boli v metropole Kysúc zaznamenané v roku 1997, no viacerí miestni tvrdia, že ani vtedy živel nespôsobil také škody, ako teraz.

Devínska Nová Ves, Povodeň, Bratislava

Zničené budovy, cesty aj polia. Koľko budú stáť opravy? Slovensko čaká, kým odznie povodňová vlna

16.09.2024 20:00

Najhoršie sú na tom okresy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), ktorý bude zatiaľ potrebovať na opravy takmer tri milióny eur. Trnavský kraj odhaduje škody na niekoľko desiatok tisíc eur.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 47057x
Priemerná čítanosť článkov: 1344x

Autor blogu

Kategórie