Budmerický kaštiel slúžil spisovateľom – už nebude?

Gróf Ján Pálffy (1857-1934) vraj postavil 99 kaštieľov, posledným bol v r. 1886-9 renesančný kaštieľ v Budmericiach. V r. 1889 sa oženil so 16-ročnou manželkou, často bývali v tomto kaštieli. Na lesnej ceste do Červeného kameňa dal postaviť sochu Lurdskej Panny Márie. Zomrel 26.3.1934, mal 77 rokov, pochovaný je na cintoríne v Budmericiach.

Budmerice sú miestom s genius loci, na ktoré sa radi vraciate. Napísal to v zaujímavej knihe Juraj Šebo (Budmerice, MarenčinPT, 2013, 293 s.)

Zámok obklopuje krásny anglický park, ktorý sa aj so zámkom po r. 1945 stal majetkom štátu. Je v ňom 32 exotických rastlín, park udržuje vo výbornom stave sociálny podnik Obecné služby Budmerice. Zásluhou básnika Rudolfa Fábryho z Budmeríc a aj ministra Ladislava Novomeského zámok bol od r. 1947 až do r. 2011 Domom slovenských spisovateľov.

Dom slovenských spisovateľov otvorili 14.5.1947. Tu mnohí naši literáti písali svoje diela a počas prázdnin sa rekreovali s rodinami. Tvorivé štipendiá Slovenské literárneho fondu v ňom mali napr. A. Plávka, F. a B. Hečko, P. Horov, J. Kostra, J. Smrek, V. Mináč, V. Turčány, Ľ. Feldek, K. Bendová,…  Vilo Turčány tam, počas „kreácie a rekreácie“ vraj na lesných chodníkoch  deklamoval 14 tisíc veršov svojho prekladu Danteho Božskej komédie, na ktorom pracoval 27 rokov.

Spisovatelia potrebujú ticho a kľud, veď „osudom spisovateľov je samota“ (J.V. Bondarev). Voľakedy sa v Budmericiach písalo ručne, neskôr bol v izbách písací stroj, dnes sa píše na počítačoch. Aj na Slovensku platí: „O čo horšie sa má spisovateľ, o to lepšia a bohatšia je literatúra“ (A.V. Koroľov).

Zámok navštívilo v minulosti veľa významných hostí, napr. S. Michalkov (1961), I. Erenburg (1964), G. Filip (1995), J. P. Sartre, Simone de Beauvior, Pablo Neruda, Jorge Amado, Václav Havel, Nikita Chruščov,..

Zámok bol rekonštruovaný v r. 2014-15. V súčasnosti je v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, jeho ideovú a odbornú prípravu zabezpečujú Obecné služby Budmerice s.r.o. Pri svojej nedávnej návšteva som zistil, že to robia pod vedením starostu Budmeríc, Jozefa Savkuliaka, veľmi dobre.  

Dnes je zámok zreštaurovaný, plný vzácneho nábytku a obrazov, má 14 izieb a majestátne schodiská. Sú tam vzácne diela napr. Martina Benku, Jána Mudrocha a Milana Bazovského. Je hodný prehliadky až po vežu. Park je plný zelene, aj storočných dubov a líp, má priestory pre voľne žijúce zvieratá, aj ovce, somáre a lamy. K dispozícii pre verejnosť je kaviareň a knižnica.

Moravany nad Váhom boli Domom slovenských výtvarníkov a architektov, Dolná Krupá bola miestom pre hudobníkov pod správou Slovenského národného múzea. Všetky tieto miesta v novom „kapitalizme“ obmedzili svoju činnosť alebo zanikli. V súčasnosti, ako už mnohokrát, zasa visí Damoklov meč aj nad osudom Budmeríc. Zrušiť a niečo zakázať je ľahko, ťažšie je niečo založiť a prevádzkovať. Bolo by veľkou chybou, keby zámok prešiel do vlastníctva majiteľa, ktorý by ho využíval iba na komerčné účely.

Ako člen Predstavenstva Spolku slovenských spisovateľov (SSS) som v Budmericiach navštevoval rôzne podujatia. Prebieha tam každoročne od r. 2008  aj súťaž mladých básnikov – Cena Rudolfa Fábryho (1915-1983), rodáka z Budmeríc. Večer jeho poézie, posledný, na ktorom som sa zúčastnil, bol 15.12.2023. Tam som dostal za celoživotné dielo Cenu SSS. Čestný predseda SSS, Jaroslav Rezník, st., vtedy povedal (prepáčte samochválu), že vzhľadom na počty predaných kníh, som v súčasnosti najviac čítaný slovenský spisovateľ.

Radosti a starosti 35 rokov po Nežnej revolúcii

16.11.2024

Chcel som dnes komentovať vystúpenia J. Sachsa, P. Druláka a D. Daniša, ale v predvečer 17. novembra, keď bratislavskí študenti, aj syn Jozef, manifestovali, si treba spomenúť na rok 1989, v ktorom došlo k radikálne zmene režimu bez vyliatia kvapky krvi. Padal sneh a železná opona, obor na hlinených nohách rachol na smetisko dejín. Boli sme [...]

Aj „inžinieri ľudských duší“ majú Bibliotéku

07.11.2024

Tohoročná už beží, budú na nej aj debaty o spisovateľoch. V sobotu tam s veľkou taškou rád prídem. V poslednom čase bolo v Bratislave viacero akcií o knihách. Besedy či prezentácie sa však väčšinou týkali mladých autoroch, ktorí píšu, ale málokto ich číta. Knihu treba napísať, nájsť vydavateľa, sponzorov, distribútora, kníhkupcov a čitateľov. Väčšinou [...]

Radosť a nádej zvädnutých chryzantém

04.11.2024

31.10.2008 som publikoval svoj prvý blog ma SME s týmto názvom. Prvú diskusiu k nemu mi 3.11.2008 napísala „listicka“, známa maliarka z Florencie: mily Jozef, som rada, ze pises na blog. Ved aj mas o com a tvoja energia je tusim nevycerpatelna 🙂 Ako to robis? Tvoj pohlad na svet moze pomoct mnohym ludom. Viera a laska su tak prepotrebne…. Pozdravujem ta aj tvoju rodinu a [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 52
Celková čítanosť: 69188x
Priemerná čítanosť článkov: 1331x

Autor blogu

Kategórie