Prezrel som si môj facebook za posledné dva dni. Našiel som tam viaceré príspevky a zdieľania, ktoré sa týkajú hudby. Bez nej by bol svet podstatne horší a smutnejší. Ďakujem všetkým skladateľom,
interpretom a sólistom, aj dirigentom, zborom a orchestrom, že nám hrajú a tešia ľudí dobrej vôle.
Najprv som chcel ku každej skladbe dať aj adresu, kde sa dá nájsť. Bolo by to však veľa informácií, veď na google alebo youtube sa dá všetko rýchlo nájsť!
Sviridov zložil nádhernú skladbu – Metelica, k Puškinovej básni rovnakého názvu. Nevedel som, že je to aj časť jeho krásnej symfónie, Moskovskú filharmóniu diriguje Igor Manašerov (Metel ide od 9,40).
STV2 pripomenula na štátny sviatok Sedembolestnej Panny Márie, 15.9.2024, nahrávku maďarského muzikálu Evanjelium o Márii. Je to Bednárikom režírované vystúpenie z r. 1992. Pekné árie, aj so záverečným odchodom Márie a Ježiša do neba.
Na americkom kanáli bežala vo veľkej sále plnej hráčov hudobných nástrojov pieseň Blíž k Tebe Bože môj. Hovorí sa, že keď sa potápal Titanik, lodná kapela hrala odsúdeným práve túto pieseň. Aj dnešný svet sa pomaly potápa…
Niekto sa na intenete priznal, že ruskú pieseň Solnečnij krug už nepočul 35 rokov. Pamätám si ju – Pusť vsegda budet solnce, pusť vsegda budet mama… spievali aj za totality milé deti.
Zbor Calasanius s dirigentom Tomášom Nemcom spieval na nedeľnej omši vo Svätom Jure pieseň Madona. Radi ju spievajú najmú Poliaci, aj pápež Wojtyla ju mal veľmi rád.
Známu Bésame mucho spieval všelikto, aj Gina Lolobrigida. Mal som šťastie, že mám s ňou krásnu spoločnú fotku, keď sa v Ríme stala ambasadorkou FAO.
Finále 9. symfónie s Ódou na radosť som s potleskom a baletom zboru a orchestra ešte nezažil. Uzavretí Nemci sa otvorili, rozjarený zbor sa tam dobre hodí.
Bob Marley, ktorý príliš skoro zomrel, spieval nezabudnuteľnú No women, no cry. Bol som milo prekvapený, keď ju spievali a hrali aj výborní arabskí interpreti so svojich úboroch.
Nebolo to včera, keď Claudio Abado dirigoval Novosvetskú, 9. symfóniu Antonína Dvořáka. Nedá sa zabudnúť na dávny film o jeho mladosti – Predohra ku sláve.
Novosvetská vyjadruje smútok za vlasťou v cudzom svete. Keď som raz pristával v USA, hrali ju v lietadle naplno. Dole sa valila rozvodnená Mississippi, neďaleko bola táto symfónia skomponovaná.
Maďarka Tóth Gabi (alebo Rajonngozi Oldal Atkozott?) vystihla piesňou Nyar (?) smútok a osamelosť puszty. Pamätám sa, na stále opakovanie v reportáži rozhlase Somorú realitáš, pretože vtedy Maďari s Puškášom prehrali futbal na Népstadióne s Nemcami.
Ima Sumac (1922-2008) bola peruánska speváčka, ktorá svojim hlasom vytiahla 5 oktáv.
Taliani, ani ja, nevieme zabudnúť na Toto Cutugno a jeho sanremský hit Sono Noi.
Za dva dni stačilo, na viac hriechov sa nepamätám.
...áno, dobrá hudba - akurát v rádiách melú... ...
Celá debata | RSS tejto debaty