Planéta 3723 sa volá Voznesenskij

Spomeniem si na Sovietsky zväz, ktorý som ako matematik často navštevoval. Vládla tam totalita – „vedúca úloha komunistickej strany“ ale dobré domáce a zahraničné knihy sa vydávali v miliónoch nákladoch, vstup na koncerty klasickej hudby boli lacné a v galériách ukazovali výkvet svetového maliarského umenia.

Padla mi do rúk útla knižka sovietskeho básnika a textára Andreja Adrejeviča Voznesenského (AV, 1933-2010) z tohto obdobia. Jej titul je O alebo 0 (autor sa priznáva, že to bolo meno jeho priateľky). Knihu, formát 15×15 cm (240 strán), vydal pražský Odeon v r. 1986 s úvodom Vladimíra Novotného ako svoju 4522. publikáciu v Redakcii krásnej literatúry v náklade 3000 výtlačkov (bejvávalo!). Zamyslím sa iba nad jej 53 str. kapitolou: „Je mi čtrnást let…“.   

Poézia AV napĺňala štadióny a sály, v divadle na Taganke mala 600 repríz. Jeho texty používal aj V. Vysockij. AV bol aj autor textu piesne, ktorú spievala Alla Pugačovová (1984) „Million alych roz“.  

Autor v knihe píše aj o práci spisovateľa, o mnohých, dnes už zabudnutých ruských spisovateľoch a básnikoch. Hlavnú pozornosť venuje priateľstvu s Borisom Pasternakom (nevedel som, že jeho otec bol ruským impresionistom). Pasternak miloval Lermontova, na obrazoch mal rád havranov, často sa zaoberal náboženskými témami. Keď tento nositeľ Nobelovej ceny zomrel, na jeho pohrebe truhlu niesli ľudia na pleciach. Je zaujímavé, že v systéme, ktorý vtedy hlásal ateizmus, bola Treťjakovská galéria a Ermitáž plná náboženských obrazov.

AV spomína mnohých spisovateľov a básnikov: D.N. Žuravlev, G.G. Nejgauz, „antická“ Anna Achmatova, Osip Mandelštam, Ruben Simonov, Nazim Hikmet,  A.A. Fet,  Iraklij Andronikov, N. Dorljakova, K. Fedin,  M. Cvetajeva,  V.A. Chlebnikov, V.V. Majakovskij, D.D. Burljuk, A.A. Blok, A. Kručonij, A. Belyj a mnohých iných. Stretali sa všelikde, často aj u Pasternaka v Peredelkine. Čítali si nové diela, hovorili o histórii, stačilo tému a diskusia sa rozbehla…

AV spomína s nostalgiou na staroarbatské uličky, na Zamoskvorečie, Sčipkovú ulicu…,  aj na to, že v Puškinovom múzeu v Moskve bola výstava obrazov z Dražďanskej galérii. Pred Sixtínskou madonou stáli v rade nekonečné zástupy, nikdy predtým Madonu nevidelo toľko ľudí. Moskva v čase tvrdého ateizmu bola ohromená. Vystavovali tu aj iných majstrov: Rembrandta, Vrubela, Matissa, Picassa, Nesterova, Cranacha, Vermeera, Michelangela, Daliho, Bruegela…   

Ako je dnes so spisovateľmi u nás? Po r.1989 sa oddelili od Čechov a rozštiepili sa na Spolok slovenských spisovateľov (SSS – asi 300 členov), ktorý mal vlani 100 rokov (napísal som o tom na https://blog.postoj.sk/135942/sto-rokov-spolku-slovenskych-spisovatelov) a Asociáciu slovenských spisovateľov, ktorá sa rozdelila na päť organizácií a od r. 2024 pozastavila činnosť a sa zmenila. 

V súčasnosti sa spisovatelia v SSS málo stretávajú, ani nemajú kde, ich budovu predali a peniaze sa potratili. SSS reprezentuje Predstavenstvo. Od r. 1997 som členom SSS, aj člen Predstavenstva. Mali by sme sa pravidelne stretať, posledné stretnutie bolo v decembri 2023 v Budmericiach. Ak sa aj stanovil termín, pozvánku sme dostali pár dni predtým a nikdy sme neboli uznášania schopní, čo viacerí pokladajú za úmysel. Korešpondencia a zvady medzi predsedom, Predstavenstvom a Literárnym týždenníkom nie je verejnosti známa.

Kaštieľ Budmerice, ktoré boli dlho miestom štipendijných pobytov, už dávno spisovateľom nepatrí. Juraj Šebo napísal o jeho histórii, osobnostiach a spomienkach peknú knihu Budmerice (MarenčinPT 2013, 293 s.) Je trápne, že rovnako dopadli aj hudobníci s kaštieľom v Dolnej Krupej a aj maliari.

Slovenský spisovateľ píše knihu rok-dva. Potom rok hľadá vydavateľa, sponzora pre tlač, naháňa distribúciu a potom zistí, že jeho knihu nedali ani na pulty, ktoré sa prehýbajú západnými knihami o „modernej“ spoločnosti, s tvrdými farebnými obalmi. O honorároch naši autori netušia.

PS: Asi 15 spisovateľov a umelcov sa vyše 20 rokov stretáva mesačne raz v Pi-klube, vo Vinosadoch pri vínku a slaninke. Je o tom napr. aj blog na https://blog.postoj.sk/56062/karantena-pi-klubu-vyhovuje. Posledné stretnutie bolo 1.októbra 2024.

Hudba a tajomstvá deviatich skladieb

02.07.2025

Kardinál Jozef Ratzinger bol dobrý klavirista. Neraz vo svojom byte vo Vatikáne, na Piazza della Citta Leonina 1, vchod 8, na 4. poschodí, znel Beethoven, Bach a Mozart. Raz na prednáške, bol som tam, povedal: Hudba je Boží dar. Odporúčam vypočuť deväť rôznych skladieb, ktoré poslucháčov vždy potešia. V prvej trojici bude zbor a dve piesne. Prekrásne Salve [...]

Výročná spomienka na Zdenu Psůtkovú

30.06.2025

Bola česká spisovateľka, jazykovedkyňa a prekladateľka z ruštiny, nemčiny, angličtiny a francúzštiny. Vyštudovala češtinu a ruštinu na Filozofickej fakulte KU v Prahe. Preložila pätnásť kníh môjho obľúbeného Konštantína Paustovského, ktoré ma priviedli k písaniu. Navštívila ho a jeho manželku v Taruse a napísala o tom romantické [...]

Keď zvonili na Anjel Pána, luterán s katolíkom začali debatu

26.06.2025

Ľubo Feldek je básnik, prozaik, dramatik, prekladateľ najmä z ruštiny a francúzštiny. Napísal aj scenár slávneho Jakubiskovho filmu Perinbaba. V Bratislave zvonili a dvojhodinový rozhovor začal. Vraj máš toľko rokov ako pápež František? Kde sa to všetko začalo? Už som ho prekonal, v októbri dosiahnem prvočíslo a o rok tam bude na začiatku tri na druhú. [...]

robotická operácia, Banská Bystrica

Takmer 200 zamestnancov banskobystrickej nemocnice sa nakazilo norovírusom. Pacienti sa neinfikovali

03.07.2025 11:14

Pre tráviace ťažkosti si mnohí mysleli, že dostali salmonelózu.

ruský vojak

Bartovský: Rusi už vedia, ako bojovať, teraz len čakajú na šancu. NATO môže o pár rokov čeliť oveľa tvrdšiemu súperovi

03.07.2025 11:05

Rusi by boli navyše posilnení o nové taktiky boja a bojové skúsenosti.

Matúš Šutaj Eštok, Ide o pravdu

Šutaj Eštok v Ide o pravdu: Najskôr jasné pravidlá konsolidácie, až potom viac na obranu. Na 13. dôchodok nesiahneme

03.07.2025 11:00

Podporujeme vstup Ukrajiny do EÚ, sme však proti jej členstvu v NATO. To by totiž znamenalo eskaláciu a medzistupeň pred III. svetovou vojnou, povedal Matúš Šutaj Eštok.

Záchranka / Sanitka / Ambulacia /

Záchranári evidujú za uplynulé tri dni 259 výjazdov ku kolapsom z tepla

03.07.2025 10:42

Záchranári už v utorok upozornili na to, že Slovensko v najbližších dňoch potrápia extrémne horúčavy a hrozí preto väčší počet prípadov kolapsových stavov.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 125
Celková čítanosť: 172385x
Priemerná čítanosť článkov: 1379x

Autor blogu

Kategórie