Založ si blog

Fantastická „Symfónia tisícov“ Gustáva Mahlera

8. symfónia  Es-dur – „Symfónia tisícov“ je grandiózne dielo s troma zbormi, veľkým orchestrom a 8-mi sólistami. Odznela 6.9.2024 v sále Slovenského rozhlasu v Bratislave, pod vedením bravúrneho a energiou nabitého Ondreja Lenárda, ktorý sa 9.9. dožíva 82 rokov. Jej dve časti trvali hodinu a 25 minút, v Bratislave sa uskutočnili prvýkrát po 27 rokoch!

Autor pokladal túto symfóniu za najväčšie zo svojich diel. Je jediná, v ktorej sa od začiatku do konca spieva a v ktorej hudobníci, najmä dychy, nemajú čas na oddych. Turičný spev Príď Duchu svätý z 9. stor. autor spojil v druhej časti s Goetheho Faustom – sú to dva odlišné svety. Martin Kelemen dramaturg SOSR napísal, že „skladateľ mal na mysli zdôraznenie spojenia medzi ranným vyjadrením kresťanskej viery v sile Ducha Svätého a Goetheho symbolickou víziou vykúpenia ľudstva láskou… Autor v celom dielo zdôrazňuje… princípy Božej milosti, pozemskej nedostatočnosti a duchovnej premeny človeka.“

Symfónia č.8 mala premiéru 12.9.1910 s obsadením 850 spevákov, 146 hráčov orchestra a 8 sólistov. Jej úspech bol hneď obrovský.

Autor o diele povedal, že „je to symfónia, akú svet ešte nepočul“. Niektoré motívy sú blízke jeho piesňam, najmä z cyklu Chlapcov zázračný roh.

Moja cesta ku Gustávovi Mahlerovi trvá temer 60 rokov. Prvý krát som sa s ním stretol v r. 1965 v Lipsku (vtedy NDR). Bol som na matematickej konferencii, v opere som navštívil jeho 97 minútovú  3. symfóniu d-mol, v 6. častiach z r. 1893. Prežil som šok z fantastického zážitku s veľkým orchestrom a dvoma zbormi. Symfónia letela mliečnou dráhou a podmanila si vesmír. Pred operou stál skamenený les, ktorý mal 100 miliónov rokov.

Je zaujímavá podobnosť osudov Čajkovského a Mahlera, aj podobné závery ich kľúčových symfónií. Obaja zomreli príliš skoro, ako 53 resp. 51 ročný, v r. 1893 resp. 1911. Štvrtá časť Patetickej symfónie P.I. Čajkovského, Adagio lamentoso, je ako 3. Mahlerova, tiež tíchnuce zmierenie s osudom a s blízkou smrťou. 

Mahlera je jedným z najväčších skladateľov symfonickej hudby. Obľúbil som si všetky jeho symfónie, najmä nepárne. Sú to rozsiahle diela s veľkým orchestrom, často so sólistami a zborom, pričom neraz vystupujú mimo pódia. Autor si pre ne vymýšľal netradičné nástroje.     

1. marca 2024 som si 3. symfóniu so Slovenskou filharmóniou pod taktovou Juraja Valčuhu zopakoval. Altové sólo výborne spievala Ester Pavlů so sprievodom Slovenského filharmonického zboru a Bratislavského chlapčenského zboru, vedených Rovňákovcami.

Symfónia končí, ako Čajkovského Patetická, nádhernou pomalou časťou a stále pomalšími údermi bubnov – človek zomiera. Po jej skončení dirigent 17 sekúnd držal ruky hore a pomaly ich spúšťal – až potom zaznel veľký potlesk. Slovenská filharmónia podala výborný výkon, dirigent je „grande maestro“, ktorý študoval v Bratislave, v Petrohrade a v Paríži. Srší z neho energia, vie byť tvrdý a rýchly, ale aj nežný a pomalý.

Gustáv Mahler  sa narodil 7.7.1860 v židovskej rodine v českom Kališti. V ich rodine zomrelo sedem súrodencov, aj jeho život bol neveselý – v manželstve im zomreli dve dcéry. Päť piesní o mŕtvych deťoch sú nádherne presmutné, neraz ich spievala, aj v Ríme, moja dcéra Mária: „Často si myslím, že si len vyšli von a zasa sa vrátia domov, len si vyšli k výšinám a my ich tam dohoníme v žiari slnka.“ Znie to romanticky, ale je to o smrti. Tí, ktorí vyšli k výšinám, sa už nevrátia.

Leonard Bernstein o Mahlerovi povedal, že bol „temným prorokom, ktorý písal jemnú a ľúbeznú hudbu obklopenú veľkým smútkom“. Nesedí to doslova, pretože Mahlerova hudba už druhé storočie tankuje do ľudí aj radosť, silu a optimizmus. Skladateľ bol veriaci, k Bohu sa vrátil po zlyhaní srdca vo Viedni, pochovaný je na cintoríne v Grinzingu.

Planéta 3723 sa volá Voznesenskij

03.10.2024

Spomeniem si na Sovietsky zväz, ktorý som ako matematik často navštevoval. Vládla tam totalita – „vedúca úloha komunistickej strany“ ale dobré domáce a zahraničné knihy sa vydávali v miliónoch nákladoch, vstup na koncerty klasickej hudby boli lacné a v galériách ukazovali výkvet svetového maliarského umenia. Padla mi do rúk útla knižka sovietskeho básnika [...]

Slovenský Solženicyn má 90

29.09.2024

Neraz som po Novembri 1989 citoval vetu: „Štyridsať rokov sme žili iné životy, teraz treba žiť v pravde“. Povedal ju Rudolf Dobiáš, môj priateľ, básnik a spisovateľ. Ako 19 ročnému mu za posmešnú kresbu Stalina a Gottwalda naparili za velezradu a protištátnu činnosť 18 rokov väzenia. Väčšinu z nich prežil v uránových baniach [...]

Začal Festival čínskych filmov

26.09.2024

Pri príležitosti 75. výročia spolupráce ČĽR a SR veľvyslanec Číny na Slovensku J.E. Cai Ge slávnostne otvoril v kinosále SNG v Bratislave festival čínskych filmov. S voľným vstupom bude 26.-28.9.24 v kine Lumiere. Privítal nás vo výbornej slovenčine a češtine a vyslovil potešenie z rastúcich kontaktov so Slovenskom. Bol som rád, že aj veľmoc, v ktorej mnohé [...]

F-18 Super Hornet / stíhačka /

V Španielsku havarovala stíhačka F-18, pilot zahynul

04.10.2024 15:49

Španielsko prevádzkuje dva typy stíhačiek. Jedným sú stíhačky F-18 Hornet americkej výroby a druhým sú európske lietadlá Eurofighter Typhoon.

Lukáš Machala / Martina Šimkovičová /

Šimkovičová a Machala údajne potichu a bez odborníkov pracujú na zoštátnení zbierok a inštitúcií

04.10.2024 15:47

Reorganizácia by sa podľa Kultúrneho štrajku mala dotknúť približne dvoch tisícok zamestnancov, a tiež približne 300 nehnuteľností.

naď blaha

Naď prehral súd s Blahom, ospravedlnenie sa nekoná. Exminister obrany sa odvolá

04.10.2024 15:29

Spor sa týka schvaľovania obrannej dohody s USA.

nehoda

Na D1 sa čelne zrazili dve autá, zasahoval aj vrtuľník

04.10.2024 15:15, aktualizované: 15:55

Pri zrážke sa zranili dve osoby.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 53993x
Priemerná čítanosť článkov: 1317x

Autor blogu

Kategórie