Založ si blog

Život Jozefa Andrejeviča

Pred temer štyri rokmi sa na https://blog.postoj.sk/62816/jeden-den-jozefa-andrejevica opísal jeho jeden deň.  Dnešný článok bude o živote JA, ktorý už netrvá krátko. 

Minulú nedeľu mu Ezechiel pripomenul, že ak z najvyšších vetiev cédra odtrhneme konárik a zasadíme ho, vyženie konáre, prinesie ovocie a stane sa nádherným cédrom. Marek mu  povedal, že keď sa malé semienko zasadí do zeme, ono klíči a samo vyrastie na veľký strom.

Malá príčina môže vyvolať veľkú odozvu. Jednoduchá myšlienka, ktorá vás napadne, môže mnohé ovplyvniť . Alexander Puškin sa raz posťažoval: „Ako mi to tá Nataša mohla spraviť?“

Niekedy, keď vstanete ľavou nohou, zrazu zasvieti svetielko a smútok zmizne. Príčinou môže byť aj pár taktov hudby – ľudovky, piesne alebo mohutnej symfónie.

JA tešila v živote aj krása červených makov a ruží, bielych snežienok a chryzantém, fialových fialiek a levandúľ. Aj vysoké múry bugenvílií a mimóz mu učarovali. Zvláštna vôňa fuksií privoláva spomienky na detstvo, mladosť, dospelosť a starobu.

V detstve mal kŕdeľ kamarátov, raz futbalistov, potom indiánov, rybárov, filatelistov…   V mladosti ho tešil šport, úspechy a prehry, tréningy a nádeje na veľké výkony… Aj prvé lásky, o ktorých nikto nevedel, boli čarovné… 760 dní vojny bolo iných, šesť promócií a štvrťstoročie matematiky ho zavialo 8-krát do USA a 23-krát do ZSSR. 12 rokov prežil v zahraničí: päť v Taliansku, dva a pol v Čechách, dva v Mníchove. Na Rím, Prahu a Mníchov nemožno zabudnúť, aj keby ste chceli.

November dni 1989 boli najkrajšie v jeho živote. Darmo to dnes spochybňujú aj tí, ktorí vtedy chodili do základnej školy. Dlhé pôsobenie v politike skončilo 15.12.2015, keď v parlamente predniesol svoj 615-tý prejav.

Po rodičoch zdedil vieru, po tatovi Ondrejovi lásku k športu, po mame Marte radosť z písania.   Nemohla ju využiť, lebo mala ŠTB stále na krku. Zomrela 52 ročná, príliš skoro.

JA napísal 12 kníh, z ktorých sa predalo 34 tisíc kusov. Exprezident spisovateľov vyhlásil, že je našim najčítanejším spisovateľom. 15 rokov píše statusy na Facebooku, 476 blogov má na rôznych portáloch, na povale sú škatule článkov z médií.

Stále ho teší pekná myšlienka alebo spomienka, ktorá naštartuje algoritmus ADHD. V desiatkach kníh má zastrčené biele lístky, ktoré pripomínajú, kde by mal pokračovať.   

V závere života konštatuje, že najkrajším Božím stvorením je žena. Svoju má rád 60 rokov, ale v záhrade plnej kvetín sa nemožno dívať iba na jednu ružu. Boh pekné kvety stvoril aj preto, aby sa z pohľadov na ne potešili všetci.

JA je rád, keď deti a mládež vyrastajú pri mame a otcovi, keď nesedia stále pri tabletoch a  nepozerajú do mobilov, keď dospelí si nepamätajú iba piny a seniori nepotrebujú lieky. Teší ho, keď žije temer 80 rokov v mieri, ktorý by mal byť všade, keď sa ľudia držia Božích prikázov, keď biednym, aj z cudziny, pomáhame a ľudský život chránime od počatia po  prirodzený koniec.

Kant vraj všetko chápal, nepochopil iba hviezdnaté nebo nad ním a mravný zákon v ňom. Aj JA vie, že čím je starší, tým bude svet menej chápať. Jeho nádejou je, že sa to „potom“ všetko dozvie.  

Jánske ohne mu pripomenuli zapriať všetko dobré všetkým Jánom! 

Odišiel Anton Hykisch (92) a už sa nevráti

19.07.2024

Jeho dlhý a plodný život stál pevne na troch stĺpoch – spisovateľskom, diplomatickom a aj náboženskom. Obdivoval všetko pekné, najmä literatúru a umenie. Bol chodiacou encyklopédiou, každý rok vydal novú knihu. Mnoho čítal a písal, rozpoznal podstatné od nepodstatného. Napísal asi 40 kníh a 1200 článkov. V knihe Anton Hykisch – [...]

Lojzo a Lujza sú ADHD

12.07.2024

Lojzo nemá rád kosenie trávy u susedov – pre hluk, benzínový smrad a občasné ticho. Nie je totiž jasné, či je fajront, alebo sa iba vynáša pokosené? Obyčajne platí to druhé. Vtákom sa v noci nechce spať, iba ráno stíchnu. Lojzo o polnoci dočíta Bunina. Noc je dlhá, snívajú sa mu pekné sny, aj keď ráno si na nič nespomenie. Ide von, povinný okruh zahrňuje [...]

Nezabudnime na Krtka Eduarda Petišku

08.06.2024

Mojich dvanásť vnukov – u desiatich pravnukov som prieskum nerobil – odchoval Krtko. Majster slova, Eduard Petiška (*24.5.1924 – +6.6.1987), svojim rozsiahlym dielom pozitívne ovplyvnil generácie našich detí, mládeže a dospelých. Bol všestranný talent – básnik, prekladateľ, dramatik. Žil v dobe, keď originalita a tvorivosť nemali veľkú cenu. [...]

Dúhový Pride 2024 v Bratislave, LGBT pochod

FOTO: Začal sa dúhový Pride. Aj LGBTI+ kultúra je slovenská kultúra, odkazujú

20.07.2024 12:46, aktualizované: 13:05

LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách.

hádka, deti, konflikt

SALVE, kúzelná pomôcka pri výchove detí a zvládaní konfliktov. Čo to je?

20.07.2024 12:43

Päť písmen ukrýva postup, ako reagovať, keď deti neposlúchajú, hádajú sa alebo robia iné veci, ktoré sa nám nepáčia.

Vojna policajtov, Rytmus

Nie sme sponzorom koncertu rapera Rytmusa, bráni sa Tipos. Keketi reagoval

20.07.2024 12:27

Keketi potvrdil, že jarmok Tipos podporil na základe žiadosti od mesta Bardejov.

Mount Everest, Himaláje, turista, Nepál, Khumbu, horolezec, sneh, hory,

V Himalájach našli telo českého horolezca Sedláčka, zahynul pravdepodobne vyčerpaním

20.07.2024 12:13

Vtedy 50-ročný Sedláček bol členom výpravy, ktorú viedol Leopold Sulovský, prvý český horolezec na vrchole Mount Everestu.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 21037x
Priemerná čítanosť článkov: 1237x

Autor blogu

Kategórie