Založ si blog

Budmerický kaštiel slúžil spisovateľom – už nebude?

Gróf Ján Pálffy (1857-1934) vraj postavil 99 kaštieľov, posledným bol v r. 1886-9 renesančný kaštieľ v Budmericiach. V r. 1889 sa oženil so 16-ročnou manželkou, často bývali v tomto kaštieli. Na lesnej ceste do Červeného kameňa dal postaviť sochu Lurdskej Panny Márie. Zomrel 26.3.1934, mal 77 rokov, pochovaný je na cintoríne v Budmericiach.

Budmerice sú miestom s genius loci, na ktoré sa radi vraciate. Napísal to v zaujímavej knihe Juraj Šebo (Budmerice, MarenčinPT, 2013, 293 s.)

Zámok obklopuje krásny anglický park, ktorý sa aj so zámkom po r. 1945 stal majetkom štátu. Je v ňom 32 exotických rastlín, park udržuje vo výbornom stave sociálny podnik Obecné služby Budmerice. Zásluhou básnika Rudolfa Fábryho z Budmeríc a aj ministra Ladislava Novomeského zámok bol od r. 1947 až do r. 2011 Domom slovenských spisovateľov.

Dom slovenských spisovateľov otvorili 14.5.1947. Tu mnohí naši literáti písali svoje diela a počas prázdnin sa rekreovali s rodinami. Tvorivé štipendiá Slovenské literárneho fondu v ňom mali napr. A. Plávka, F. a B. Hečko, P. Horov, J. Kostra, J. Smrek, V. Mináč, V. Turčány, Ľ. Feldek, K. Bendová,…  Vilo Turčány tam, počas „kreácie a rekreácie“ vraj na lesných chodníkoch  deklamoval 14 tisíc veršov svojho prekladu Danteho Božskej komédie, na ktorom pracoval 27 rokov.

Spisovatelia potrebujú ticho a kľud, veď „osudom spisovateľov je samota“ (J.V. Bondarev). Voľakedy sa v Budmericiach písalo ručne, neskôr bol v izbách písací stroj, dnes sa píše na počítačoch. Aj na Slovensku platí: „O čo horšie sa má spisovateľ, o to lepšia a bohatšia je literatúra“ (A.V. Koroľov).

Zámok navštívilo v minulosti veľa významných hostí, napr. S. Michalkov (1961), I. Erenburg (1964), G. Filip (1995), J. P. Sartre, Simone de Beauvior, Pablo Neruda, Jorge Amado, Václav Havel, Nikita Chruščov,..

Zámok bol rekonštruovaný v r. 2014-15. V súčasnosti je v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR, jeho ideovú a odbornú prípravu zabezpečujú Obecné služby Budmerice s.r.o. Pri svojej nedávnej návšteva som zistil, že to robia pod vedením starostu Budmeríc, Jozefa Savkuliaka, veľmi dobre.  

Dnes je zámok zreštaurovaný, plný vzácneho nábytku a obrazov, má 14 izieb a majestátne schodiská. Sú tam vzácne diela napr. Martina Benku, Jána Mudrocha a Milana Bazovského. Je hodný prehliadky až po vežu. Park je plný zelene, aj storočných dubov a líp, má priestory pre voľne žijúce zvieratá, aj ovce, somáre a lamy. K dispozícii pre verejnosť je kaviareň a knižnica.

Moravany nad Váhom boli Domom slovenských výtvarníkov a architektov, Dolná Krupá bola miestom pre hudobníkov pod správou Slovenského národného múzea. Všetky tieto miesta v novom „kapitalizme“ obmedzili svoju činnosť alebo zanikli. V súčasnosti, ako už mnohokrát, zasa visí Damoklov meč aj nad osudom Budmeríc. Zrušiť a niečo zakázať je ľahko, ťažšie je niečo založiť a prevádzkovať. Bolo by veľkou chybou, keby zámok prešiel do vlastníctva majiteľa, ktorý by ho využíval iba na komerčné účely.

Ako člen Predstavenstva Spolku slovenských spisovateľov (SSS) som v Budmericiach navštevoval rôzne podujatia. Prebieha tam každoročne od r. 2008  aj súťaž mladých básnikov – Cena Rudolfa Fábryho (1915-1983), rodáka z Budmeríc. Večer jeho poézie, posledný, na ktorom som sa zúčastnil, bol 15.12.2023. Tam som dostal za celoživotné dielo Cenu SSS. Čestný predseda SSS, Jaroslav Rezník, st., vtedy povedal (prepáčte samochválu), že vzhľadom na počty predaných kníh, som v súčasnosti najviac čítaný slovenský spisovateľ.

Život Jozefa Andrejeviča

23.06.2024

Pred temer štyri rokmi sa na https://blog.postoj.sk/62816/jeden-den-jozefa-andrejevica opísal jeho jeden deň. Dnešný článok bude o živote JA, ktorý už netrvá krátko. Minulú nedeľu mu Ezechiel pripomenul, že ak z najvyšších vetiev cédra odtrhneme konárik a zasadíme ho, vyženie konáre, prinesie ovocie a stane sa nádherným cédrom. Marek mu povedal, [...]

Nezabudnime na Krtka Eduarda Petišku

08.06.2024

Mojich dvanásť vnukov – u desiatich pravnukov som prieskum nerobil – odchoval Krtko. Majster slova, Eduard Petiška (*24.5.1924 – +6.6.1987), svojim rozsiahlym dielom pozitívne ovplyvnil generácie našich detí, mládeže a dospelých. Bol všestranný talent – básnik, prekladateľ, dramatik. Žil v dobe, keď originalita a tvorivosť nemali veľkú cenu. [...]

Najlepšie víno je Il primitivo di Manduria

05.06.2024

Na Malokarpatskej vinnej ceste, vo Svätom Jure, boli nedávno vinné trhy. Nemohol som sedieť doma a s dcérou Mášou sme išli okoštovať. Bol už podvečer, davy sa nevalili, Perný neprišiel, tak sme stihli iba Čoko-kafé, Vínocentrum a Bognárovu pivnicu. Červené, biele a biele… Z kruhového objazdu nás vzala manželka, ktorá bez navigátora trafila [...]

Andrej Babiš

Prieskum: Júnové voľby v Česku by s výrazným náskokom vyhralo hnutie ANO

23.06.2024 15:40

Prieskum odhadol volebnú účasť na 59 percent.

Matúš Šutaj Eštok

Slovensko by mohlo mať viac volebných obvodov, zhodli sa Majerský a Šutaj Eštok

23.06.2024 14:39

Hlas podľa ministra vnútra príde s myšlienkou zmeny volebného systému do vládnej koalície.

Ruské jadrové manévre / Stíhačka / Bombardér / MiG-31 / Tu-22M3 /

Moskva tvrdí, že môže zvážiť skrátenie lehoty na rozhodnutie o použití jadrových zbraní

23.06.2024 14:18

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že zmena môže byť potrebná, keďže protivníci Ruska vyvíjajú taktické nukleárne zbrane.

nádvorie, Litterra, Revúca

Neuveriteľná premena zaniknutej školy ľudí ohúri. Očakávajú tam desaťtisíce návštevníkov ročne

23.06.2024 14:00

Špičkové technológie, výnimočné v rámci celej strednej Európy, inštalovali v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Môžete tam letieť vesmírom na bicykli či stať sa súčasťou komiksu.

jozefmiklosko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 15
Celková čítanosť: 17186x
Priemerná čítanosť článkov: 1146x

Autor blogu

Kategórie